Përse nuk duhet të buzëqeshësh në foton e pashaportës? - Business Magazine Albania

Përse nuk duhet të buzëqeshësh në foton e pashaportës?


Dymbëdhjetë vjet më parë francezët po qeshnin kur raportuan të gëzuar vendimin Britanik për të ndalur “buzëqeshjet me gojën e hapur” në fotot e pashaportës.

Ndoshta ju duket e çuditshme, por nëse nuk e respektoni këtë përcaktim ligjor do të përbënte problem për këtë çështje serioze biometrike – që ndikon në aftësinë e udhëtarëve të biznesit për të lëvizur të sigurt dhe pa probleme nëpër botë.

Pashaporta juaj është e pajisur me një çip i cili përmban informacionin biometrik personal, i lidhur drejtëpërdrejtë me fotografinë që bëtë kur aplikuat për dokumentin. Ky imazh është skanuar, dhe pikat kryesore (distanca mes syve, nga maja e hundës deri në mjekër) janë përdorur për të krijuar një hartë matematikore.

perse-nuk-duhet-te-buzeqeshesh-ne-foton-e-pashaportes-businessmag

Çdo gjë tjetër që shtrembëron apo mbulon këto matje – si për shembull syzet, apo të qeshësh – redukton efektivitetin e alegoritmeve të përdorura, njësoj si një fotografi jashtë fokusit.

Kur kaloni në portat e kontrollit në aeroport, ju shikoni në kamerën e cila skanon pamjen tuaj dhe bën llogaritjet e saj. Kompjuteri më pas vendos nëse harta matematikore e fytyrës suaj përshtatet me atë të fotos në pashaportë. Nëse kompjuteri nuk gjen ngjashmëri atëherë vërtetë do t’iu hapen probleme.

Të jesh i sigurt është një faktor tepër i rëndësishëm, kështuqë herën tjetër thjesht “Mos Qeshni”.

/Indipendent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0