Përse indianët nuk blejnë iPhone? - Business Magazine Albania

Përse indianët nuk blejnë iPhone?


India është tregu më i madh ku iPhone nga Apple nuk ka mundur të depërtoj plotësisht. Në tremujorin e parë, Apple shiti vetëm 3% të smartphone-ëve në vend.

Gjithsesi ky është një treg i madh dhe investitorët mendojnë se Apple mund ta shndërroj Indinë në një komb të përdoruesve të iPhone, të paktën për shtresën e mesme të lartë dhe atë të lartë shtu siç bëri në Kinë 10 vitet e fundit. Por, ka shumë arsye përse Apple nuk ka mundur të “pushtojë” Indinë.

Një nga sfidat më të mëdha është se një iPhone është shumë i kushtueshëm në krahasim me gjërat e tjera të domosdoshme. Në vend që të blejë një iPhone, sipas analistëve, një indian mund të paguajë qeranë e shtëpisë ose të blejë 5 bileta udhëtimi jashtë vendit.

perse-indianet-nuk-blejne-iphone-businessmag

Shpenzimet relative të një iPhone kanë bërë që shumë indianë të zgjedhin iPhone 5S, i cili u lançua së pari në vitin 2013 në Shtetet e Bashkuara.

Apple ka filluar të prodhojë modele të iPhone SE me kosto të ulët në një fabrikë në Bangalore, Indi, i cili redukton sasinë e taksave që kontribojnë në çmimin total të celularit. Apple gjithashtu po punëson në këtë nënkontinet “menaxherët e pajtueshmërisë” për të negociuar me bankat, në mënyrë që kreditë për konsumatorët e Apple të bëhen më të përballueshme.

Një profesor 34 vjeçar në Indi, pasi bleu një iPhone 5S tha: “Është një ndjesi e bukur të kesh një celular Apple.”

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0