Përdoruesit e Android duhet urgjentisht t'i fshijnë këto aplikacione

Përdoruesit e Android duhet urgjentisht t’i fshijnë këto aplikacione


Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android, që të fshijnë disa aplikacione, të cilat janë potencialisht të rrezikshme.

Sipas tyre, këto aplikacione që pretendohet se shërbejnë si antivirus, gjenden lehtësisht në Play Store dhe janë shkarkuar në miliona celularë. Ekspertët thonë se këto aplikacione më shumë mund të dëmtojnë pajisjen tuaj se sa ta mbrojnë.

“Këto aplikacione janë shumë të njohura dhe potencialisht të rrezikshme për arsye se u kërkojnë përdoruesve shumë akses, që realisht nuk u duhet”, shpjegon Jan Youngren, hulumtues i sigurisë.

Lexoni gjithashtu:

Samsung shet për 5 minuta të gjitha njësitë e Galaxy Fold

Edhe pse disa prej këtyre aplikacioneve janë penalizuar në të kaluarën për shkak të keqpërdorimit të të dhënave të përdoruesve, ato vazhdojnë të jenë në Play Store dhe janë instaluar në më shumë se 2 miliardë pajisje.

Ekspertët këshillojnë përdoruesit që të jenë më të kujdesshëm me aplikacionet që shkarkojnë në smartphone dhe të mos u japin shumë akses.

Më poshtë janë aplikacionet antivirus potencialisht të dëmshme për përdoruesit e Android:

 • Security Master
 • Virus Cleaner
 • Antivirus Free 2019
 • 360 Security
 • Virus Cleaner 2019
 • Super Phone Cleaner
 • 360 Security Lite
 • Super Cleaner
 • Clean Master
 • Super Security
 • Antivirus Free

Lexoni gjithashtu:

Si e ndryshoi Samsung botën e teknologjisë dixhitale?

Mirror

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0