Përdorimi i kriptovalutave vazhdon të rritet. Ja çfarë duhet të bëni përpara se t’i pranoni ato si pagesë - Business Magazine Albania

Përdorimi i kriptovalutave vazhdon të rritet. Ja çfarë duhet të bëni përpara se t’i pranoni ato si pagesë

pagesë

Pronarët e bizneseve pas rritjes së kriptomonedhave duhet të presin më shumë rreth tyre në vitin 2022: një linjë që lëviz lart dhe djathtas.

Kjo është sipas LinkedIn, që së fundi përfshiu në 29 idetë e saj të mëdha për vitin 2022 parashikimin se “qytetet do të fillojnë të funksionojnë me kripto” këtë vit. Bizneset jashtë hapësirës së kriptove ka të ngjarë të mos kenë nevojë të bëjnë shumë për t’u përshtatur me mjedisin e ri. Por nëse mendoni se pranimi i pagesave në kriptomonedhë nga klientët tuaj është i vlefshëm ose i nevojshëm, ja se si të veproni:

Lexoni: Kryebashkiaku i New York po e “kthen” rrogën e parë në kriptomonedha

  • Flisni me avokatin dhe kontabilistin tuaj. Pranimi i kriptomonedhës do të thotë qasje e re ndaj mbajtjes së kontabilitetit, dhe me gjasë taksa dhe tarifa të reja. Për shembull, kriptomonedha konsiderohet pronë nga IRS, që do të thotë se ju i nënshtroheni një tatimi mbi fitimet kapitale kur i shisni. Këto fitime kapitale do të kërkojnë një hap shtesë në mbajtjen e kontabilitetit, regjistrimin e datës dhe çmimit në të cilin keni marrë pagesën, dhe çmimin dhe datën në të cilën keni shitur atë kriptomonedhë.
  • Vendosni se cilat produkte ose shërbime jeni të gatshëm t’i shisni në këmbim të kriptomonedhës. Me taksat, komplikimet dhe tarifat shtesë, bizneset e vogla shpesh këshillohen të pranojnë pagesa në kriptovaluta vetëm për blerje të mëdha me marzhe të forta fitimi. Ju dëshironi të siguroheni që kostot dhe përpjekjet shtesë ia vlejnë.
  • Vendosni procese dhe rregulla për trajtimin e kriptomonedhave përpara se t’i pranoni ato në biznesin tuaj. Shumë kriptovaluta janë jashtëzakonisht të paqëndrueshme dhe shitësit kanë tarifa të bashkangjitura për lëvizjen e tyre në llogari të ndryshme, shkëmbimin e tyre me kriptovaluta të tjera ose tregtimin e tyre në dollarë. Shikoni grafikët ditorë dhe mujorë të gjetura në Yahoo Finance dhe Google Finance për të parë nëse jeni të kënaqur t’i mbani këto pagesa në kriptomonedhë.
  • Bëni një politikë të qartë për rimbursimet e klientëve. Një qasje e zakonshme është rimbursimi i klientëve në monedhën dhe sasinë që kanë paguar, por përgatituni t’u përgjigjeni klientëve që kërkojnë rimbursim në dollarë ose ankohen se kriptomonedhat që po rimbursohen tani vlejnë më pak se sa kur paguanin.
  • Kontrolloni për të parë nëse procesori juaj ekzistues i pagesave ose platforma e shitjeve në internet ofron tashmë opsione pagese me kriptomonedhë. Shumë prej tyre e bëjnë këtë, duke përfshirë Etsy, Shopify, PayPal dhe Square, të cilat mund të çojnë në një proces mjaft të qetë për të hapur derën për pagesat në kriptomonedha.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0