Përdorimi i AI mund të krijojë një javë katër-ditore pune më shpejt nga se e mendoni - Business Magazine Albania

Përdorimi i AI mund të krijojë një javë katër-ditore pune më shpejt nga se e mendoni

Përdorimi i AI mund të krijojë një javë katër-ditore pune më shpejt nga se e mendoni

Inteligjenca artificiale mund t’u mundësojë miliona punonjësve të kalojnë në javën katër-ditore deri në vitin 2033, sipas një studimi të ri që fokusohet në fuqinë punëtore britanike dhe amerikane.

Raporti nga thinktank Autonomy zbuloi se përfitimet e parashikuara të produktivitetit nga prezantimi i AI mund të zvogëlojnë javën e punës nga 40 në 32 orë për 28% të fuqisë punëtore – 8.8 milionë njerëz në Britani dhe 35 milionë në SHBA – duke ruajtur pagat dhe performancën. .

Studimi thotë se kjo mund të arrihet duke sjellë modele të mëdha gjuhësore (LLM), të tilla si ChatGPT, në vendet e punës për të rritur rolet e punëtorëve dhe për të krijuar më shumë kohë të lirë. Sipas Autonomy, një politikë e tillë mund të ndihmojë gjithashtu në shmangien e papunësisë masive dhe reduktimin e sëmundjeve të përhapura mendore dhe fizike.

Will Strong, drejtor i kërkimit në Autonomy, tha: “Shumë studime të AI, modele të mëdha gjuhësore, e kështu me radhë, fokusohen vetëm në përfitimin ose në një apokalips të punës. Ky studim përpiqet të tregojë se kur teknologjia përdoret në potencialin e saj të plotë, por qëllimi i teknologjisë zhvendoset, ajo jo vetëm që mund të përmirësojë praktikat e punës, por edhe të përmirësojë ekuilibrin punë-jetë.

Hulumtimi zbuloi se 28 milionë punonjës, ose 88% e fuqisë punëtore të Britanisë së Madhe, mund t’u zvogëlohen orët e punës me të paktën 10% përmes prezantimit të LLM.

Autoritetet lokale të qytetit të Londrës, Elmbridge dhe Wokingham janë ndër ato që, sipas thinktank, kanë potencialin më të lartë për punëtorët, me 38% ose më shumë të fuqisë punëtore në gjendje të reduktojnë orët e tyre në dekadën e ardhshme.

Lexo edhe:Amazon lançon chatbot-in më të ri të inteligjencës artificiale

Një studim i ngjashëm i kryer në SHBA, gjithashtu nga Autonomy, zbuloi se 35 milionë punonjës amerikanë mund të kalonin gjithashtu në një javë katër-ditore brenda të njëjtit hark kohor. Ai zbuloi se 128 milionë punonjës, 71% e fuqisë punëtore, mund t’u zvogëlohej orarit të punës me të paktën 10%. Shtetet, duke përfshirë Massachusetts, Utah dhe Uashington, u zbulua se kishin potencialin që një e katërta ose më shumë e fuqisë së tyre punëtore të kalonin në një javë katër-ditore duke përdorur LLM.

Kongresmeni Mark Takano, i cili ka prezantuar një projekt-ligj 32-orësh në javën e punës në Kongresin e SHBA, tha: “Ndryshimet themelore po vijnë në fuqinë tonë punëtore për shkak të AI dhe automatizimit. Ajo do të ndërmarrë veprime të qeverisë për të siguruar që fitimet në efikasitet të ndihen nga të gjithë punëtorët, pavarësisht nga industria apo niveli i aftësive.”

Në MB dhe SHBA, Autonomy u bën thirrje punëdhënësve të sektorit publik dhe privat që të përfitojnë nga një “mundësi e rëndësishme për t’u bërë liderë botërorë në përfshirjen e AI në vendin e punës” dhe ta shohin këtë si një mundësi për të përmirësuar jetën e qindra miliona punonjësve. Ai gjithashtu u bën thirrje politikëbërësve të ndërmarrin veprime.

Strong tha: “Ajo që unë mendoj se do të ishte vërtet mbresëlënëse do të ishte një strategji e fuqishme industriale e AI, me qendra automatizimi ku sindikatat, industria dhe ekspertët në këtë teknologji mblidhen së bashku për të thënë: ‘Ne do të rrisim produktivitetin, dhe kjo është gjithashtu do të jetë diçka që sjell përfitime për punëtorët.’

the guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0