Për t’u zgjuar herët në mëngjes, duhet të ndryshoni këtë pjesë të rutinës tuaj


Sam Shank nuk ishte gjithmonë një person mëngjesi. Megjithatë, sot CEO i HotelTonight zgjohet herët çdo ditë.

“Unë zgjohem në orën 5:15 çdo mëngjes dhe nëse do të ma thonit këtë pesë vjet më parë që unë do të ngrihesha kaq herët, reagimi im do të ishte,” ti je i çmendur”, tha ai.

Si dikush që nuk e shihte kurrë dritën e diellit në mëngjes, Shank ushtrohej pas punës. Megjithatë, lëvizja e këtyre stërvitjeve në fillim të ditës u provua si një “transformim” për stilin e tij të jetesës: Stërvitja në mëngjes lejon që ai të jetë në zyrë në 7:30 të mëngjesit dhe e ndihmon të ketë energji për tërë ditën. Ai gjithashtu liron kohën në mbrëmje për të qëndruar pranë familjes së tij.

“Ishte një grup ushtrimesh,” tha ai. “Ka një ndëshkim nëse nuk shfaqesh në Equinox ose ClassPass … dhe ka një pritshmëri ku shikoni të njëjtët njerëz gjatë gjithë kohës”.

Ky angazhim ishte çelësi për mua,” shtoi ai.

Shank e filloi kompaninë e tij online të udhëtimeve në janar 2011. Përdoruesit janë në gjendje të rezervojnë dhoma hoteli me çmime të ulta në minutën e fundit nëpërmjet aplikacionit ose faqes së webit, dhe ata mund të kenë qasje në një gamë të gjerë hotelesh në të gjithë destinacionet ndërkombëtare.

Mëngjeset e që nisin herët janë një karakteristikë e përbashkët e rutinës së njerëzve të suksesshëm, nga aktorja Melissa McCarthy, që zgjohet në 4:30 a.m me një rutinë shumë strikte dhe deri te CEO-t si Tim Cook, i cili ka treguar se dita e tij nis në 3:45 a.m.

Lexoni: Zakoni i frikshëm i sipërmarrësve. Çfarë bën zgjuar në orën 4 Tim Cook?

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale