Për të qenë i suksesshëm nuk duhet t'i tregosh të gjitha - Business Magazine Albania

Për të qenë i suksesshëm nuk duhet t’i tregosh të gjitha


A e keni vënë re që ne nuk dimë shumë gjëra për jetën e njerëzve të pasur? Ne nuk e kemi idenë përse ata kanë një avion privat dhe një vilë në ishujt tropikalë por gjithsesi ata vazhdojnë të veshin rroba të vjetra. Kjo ndoshta sepse ata janë lakmitarë apo kanë frikë mos gjurmohen nga forcat speciale.

Në fakt, kjo ndodh për një arsye tjetër.

Një miku im me pozitë ma ka shpjeguar këtë situatë. Ai më tha se suksesi i vertetë nuk ka të bëjë me lëvdatat apo me mburrjet. Për shembull, vajza e tij mësoi se i ati kishte patur gjithmonë një avion privat në moshën 30 vjeçare.

Gjyshja ime gjithmonë më thoshte, “Nëse do të shmangësh zilinë e të tjerëve, atëherë mos fol.”Askush nuk duhet të dijë për jetën tënde, ëndrrat, arritjet, mënyrën si je bërë i suksesshëm, dështimet e tua.

Nuk ke pse ia shpjegon këto askujt.

Kjo nuk i referohet vetëm lumturisë por edhe qëllimeve të tua gjithashtu. Nëse ti deklaron planet dhe dëshirat e tua, ndoshta do të jetë e vështirë për t’i realizuar ato. Ëndrrat e tua nuk do të jenë më aq tërheqëse për ty sepse tanimë ti j’ua ke treguar të gjithëve, dhe miqve të tu tani nuk iu bënë më përshtypje. Ti do të humbasësh motivimin për t’i realizuar ato.

Mos harro:

• Nuk është e nevojshme t’a “bërtasësh” lumturinë tënde në Facebook për të qënë vërtet i lumtur.

• Nuk është e nevojshme të shfaqësh mërzinë tënde në mënyrë që të rregullosh diçka

• Nuk është e nevojshme t’i tregoni kujtdo për ëndrrat tuaja në mënyrë që ato të realizohen

• Nuk të nevojitet miratimi i miqve të ecur përpara

• Nuk është e nevojshme të promovosh jetën tënde në Instagram të tregosh që je njeri me vlera

• Nuk është e nevojshme të shpjegosh dhe të provosh suksesin tënd

• Të duhet të “rrish urtë”

Më vonë do të shohësh se sa i lumtur, i pavarur dhe i qetë do të jesh! Dhe më e rëndësishmjë, ti do të arrish të gjithë synimet e tua.

/BrightSide

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0