PayPal pezullon shërbimet në Rusi pas luftës në Ukrainë - Business Magazine Albania

PayPal pezullon shërbimet në Rusi pas luftës në Ukrainë

PayPal ka bërë me dije se do të pezullojë shërbimet në rusi, duke ju shtar numrit të kompanive të cilat kanë nërprerë shërbimet e tyre në vend si përgjigje ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

“Nën rrethanat në të cilat ndohemi momentalisht, po pezullojmë shërbimet e PayPal në Rusi,” tha CEO i PayPal Dan Schulman, në një letër për qeverinë ukrainase.

Letra u postua në Twitter nga ministri i transformimit digjital, Mykhailo Fedorov, i cili i ka bërë thirre bizneseve duke përfshirë Apple dhe Microsoft për të ndërprerë marrëdhëniet me Rusinë.

“Tani pra është zyrtare: PayPal ka ndërprerë shërbimet në Rusi pas agresonit në Ukrainë,” shkuante Fedorov në Twitter të dielën. “Faleminderit @PayPal për suportin tuaj”!

Lexo edhe: Netflix tërheq shërbimet në Rusi

Një zëdhënës i PayPal konfirmoi se kompania do të mbyllej në Rusi. Kompania do të vazhdojë të punojë për të pranuar tërheqjet e klientëve për një periudhë kohe, për të mundësuar që balancat e llogarive të jenë në linjë me ligjet dhe rregullat.

Rusët janë ndaluar në hapjen e llogarive të reja PayPal, raportoi kompania.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0