Pasuria e Mark Zuckerberg kalon 100 miliardë dollarë

Pasuria e Mark Zuckerberg kalon 100 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg

Vlera neto e pasurisë së themeluesit të Facebook, Mark Zuckerberg kaloi 100 miliardë dollarë për herë të parë të enjten pasi Facebook Inc. lançoi opsionin Reels. Ditën e mërkurë Facebook lançoi në 50 vende të botës Instagram Reels, rivalin dhe kopjen e aplikacionit kinez TikTok. Menjëherë pas lajmit aksionet e Facebook u rritën me 6% ditën e enjte. Lançimi i Instagram Reels erdhi në një moment kritik ndërsa SHBA po përgatitet të ndalojë TikTok në SHBA.

Lexoni: Instagram prezanton kopjen e Tik Tok

36-vjeçari i bashkohet njerëzve më të pasur të teknologjisë Jeff Bezos dhe Bill Gates si njerëzit e vetëm në botë që aktualisht kanë statusin e centibiliarderit, sipas Indeksit të Bloomberg Billionaires. Pasuria e Zuckerberg rrjedh kryesisht nga 13% e aksioneve të tij në Facebook.

Mark Zuckerberg

Njerëzit më të pasur në fushën e teknologjisë janë vënë në qendër të vëmendjes kohët e fundit ndërsa kompanitë dhe pushteti i tyre mbi jetët e përdoruesve ka marrë përmasa të frikshme.

Facebook, Amazon, Apple dhe Google kanë qenë përfituesit më të mëdhenj nga izolimi si pasojë e COVID-19. Vetëm gjatë vitit 2020 pasuri e Zuckerberg është shtuar me 22 miliardë dollarë ndërsa pasuria e Bezos me 75 miliardë dollarë.

Titanët e teknologjisë, përfshirë Zuckerberg, janë vënë nën presion nga ligjvënësit amerikanë dhe evropianë për influencën e tyre dhe shihen si të dalë jashtë kontrolli.

Pesë kompanitë teknologjike Amerikane Apple, Amazon, Alphabet, Facebook dhe Microsoft kanë një vlerës tregu të barabartë me 30% të GDP-së së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0