Pasojat e pandemisë dhe çfarë do ndodhi pas krizës pandemike! - Business Magazine Albania

Pasojat e pandemisë dhe çfarë do ndodhi pas krizës pandemike!

pandemisë

Njerëzit shpenzojnë më shumë, rrezikojnë më shumë dhe po kërkojnë më shumë nga politikanët.

Historia tregon që pas një serie ndërprerjesh si luftërat botërore dhe pandemitë, PBB-ja kthehet prapa. Ajo ofron tre mësime – Njerëzve u pëlqen të shpenzojnë, krizat inkurajojnë biznesin të përdorë risi të reja dhe paqëndrueshmëri politike.

Pra, le të hedhim një vështrim të shkurtër në historinë tonë dhe në atë që na tregon në lidhje me bumin post-pandemik.

Pandemia e kolerës e fillimit të viteve 1830 goditi fort Francën. Shfuqizoi gati 3% të parisienëve brenda një muaji dhe spitalet u mbingarkuan nga pacientët sëmundjet e të cilëve mjekët nuk mund t’i shpjegonin. Fundi i murtajës nxiti një ringjallje ekonomike, me Francën që ndoqi Britaninë në një revolucion industrial. Por siç e di kushdo që ka lexuar “Les Misérables” pandemia gjithashtu kontribuoi në një lloj tjetër revolucioni. Të varfërit e qytetit, të goditur më rëndë nga sëmundja, kulmuan kundër të pasurve, të cilët kishin ikur në shtëpitë e vendit të tyre për të shmangur infektimin. Franca pa paqëndrueshmëri politike për vite më pas.

Në vitin 1957, Isaac Asimov botoi ‘Dielli i zhveshur’, një roman fantastiko-shkencor për një shoqëri në të cilën njerëzit jetojnë në prona të izoluara, nevojat e tyre sigurohen nga robotë dhe ata ndërveprojnë vetëm me video. Subjekti varet nga mënyra se si kjo mungesë e kontaktit pengon dhe dëmton personalitetet e tyre.

Lexoni: Çfarë na tregon historia për bumin ekonomik post-pandemik

Lind pyetja si do të jetojmë sot pasi pandemia të qetësohet? Sigurisht, askush nuk e di vërtet. Por mbase spekulimet tona mund të pohohen nga disa paralele dhe modele historike. Së pari, duket e sigurtë të parashikohet se nuk do të kthehemi plotësisht në mënyrën që kemi jetuar dhe punuar.

Pra, si do të rritet ekonomia jonë pas pandemisë?

Ekonomia e Indisë ka marrë një goditje masive. Vlerësimet zyrtare tregojnë një tkurrje të mprehtë të aktivitetit ekonomik të Indisë në vitin 2020. Këtë vit pritej një kthim në rritje pozitive. Sidoqoftë, përvoja nga të dy goditjet me të cilat India u përball ka një tregues se do të ketë dëme të qëndrueshme. Ne jemi në mes të një përçarjeje në të gjitha aspektet e jetës – sociale, politike dhe ekonomike.

Por debati në sferat e politikave është kryesisht në lidhje me biznesin. Si mund të ndodhë që një përçarje të debatohet sikur e nesërmja të jetë një zgjatim i paracaktuar i së djeshmes? India ka një mundësi për të ndaluar dhe reflektuar në trajektoren e saj aktuale.

Ne duhet të mendojmë në mënyrë konstruktive dhe bashkëpunuese për këto katër nga shumë temat që kërkojnë të menduarit dhe veprimin transformues:

  1. Ndryshimi i klimës
  2. Revolucioni i katërt Industrial
  3. Revolucioni Teknik. (IA, Robotikë, VFX)
  4. Sfida e Kapitalit Njerëzor.

Pandemia COVID-19 është një krizë që ndodh një herë në jetë. Ne nuk mund ta trajtojmë atë sikur mund të kthehemi në normalitet pasi të ketë mbaruar pandemia. Përveç kësaj, nuk është si normalja e vjetër po funksiononte shumë mirë për ne. Ekonomia e vjetër po bëhej më e padrejtë, po humbte avullin dhe po i linte shtetet të papërgatitura për të ardhmen. Nuk mund të ketë kthim prapa në këtë. Është koha për të marrë një rrugë rrënjësisht të ndryshme.

/linkedin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0