Pasojat e pandemisë dhe çfarë do ndodhi pas krizës pandemike! - Business Magazine Albania

Pasojat e pandemisë dhe çfarë do ndodhi pas krizës pandemike!

pandemisë

Njerëzit shpenzojnë më shumë, rrezikojnë më shumë dhe po kërkojnë më shumë nga politikanët.

Historia tregon që pas një serie ndërprerjesh si luftërat botërore dhe pandemitë, PBB-ja kthehet prapa. Ajo ofron tre mësime – Njerëzve u pëlqen të shpenzojnë, krizat inkurajojnë biznesin të përdorë risi të reja dhe paqëndrueshmëri politike.

Pra, le të hedhim një vështrim të shkurtër në historinë tonë dhe në atë që na tregon në lidhje me bumin post-pandemik.

Pandemia e kolerës e fillimit të viteve 1830 goditi fort Francën. Shfuqizoi gati 3% të parisienëve brenda një muaji dhe spitalet u mbingarkuan nga pacientët sëmundjet e të cilëve mjekët nuk mund t’i shpjegonin. Fundi i murtajës nxiti një ringjallje ekonomike, me Francën që ndoqi Britaninë në një revolucion industrial. Por siç e di kushdo që ka lexuar “Les Misérables” pandemia gjithashtu kontribuoi në një lloj tjetër revolucioni. Të varfërit e qytetit, të goditur më rëndë nga sëmundja, kulmuan kundër të pasurve, të cilët kishin ikur në shtëpitë e vendit të tyre për të shmangur infektimin. Franca pa paqëndrueshmëri politike për vite më pas.

Në vitin 1957, Isaac Asimov botoi ‘Dielli i zhveshur’, një roman fantastiko-shkencor për një shoqëri në të cilën njerëzit jetojnë në prona të izoluara, nevojat e tyre sigurohen nga robotë dhe ata ndërveprojnë vetëm me video. Subjekti varet nga mënyra se si kjo mungesë e kontaktit pengon dhe dëmton personalitetet e tyre.

Lexoni: Çfarë na tregon historia për bumin ekonomik post-pandemik

Lind pyetja si do të jetojmë sot pasi pandemia të qetësohet? Sigurisht, askush nuk e di vërtet. Por mbase spekulimet tona mund të pohohen nga disa paralele dhe modele historike. Së pari, duket e sigurtë të parashikohet se nuk do të kthehemi plotësisht në mënyrën që kemi jetuar dhe punuar.

Pra, si do të rritet ekonomia jonë pas pandemisë?

Ekonomia e Indisë ka marrë një goditje masive. Vlerësimet zyrtare tregojnë një tkurrje të mprehtë të aktivitetit ekonomik të Indisë në vitin 2020. Këtë vit pritej një kthim në rritje pozitive. Sidoqoftë, përvoja nga të dy goditjet me të cilat India u përball ka një tregues se do të ketë dëme të qëndrueshme. Ne jemi në mes të një përçarjeje në të gjitha aspektet e jetës – sociale, politike dhe ekonomike.

Por debati në sferat e politikave është kryesisht në lidhje me biznesin. Si mund të ndodhë që një përçarje të debatohet sikur e nesërmja të jetë një zgjatim i paracaktuar i së djeshmes? India ka një mundësi për të ndaluar dhe reflektuar në trajektoren e saj aktuale.

Ne duhet të mendojmë në mënyrë konstruktive dhe bashkëpunuese për këto katër nga shumë temat që kërkojnë të menduarit dhe veprimin transformues:

  1. Ndryshimi i klimës
  2. Revolucioni i katërt Industrial
  3. Revolucioni Teknik. (IA, Robotikë, VFX)
  4. Sfida e Kapitalit Njerëzor.

Pandemia COVID-19 është një krizë që ndodh një herë në jetë. Ne nuk mund ta trajtojmë atë sikur mund të kthehemi në normalitet pasi të ketë mbaruar pandemia. Përveç kësaj, nuk është si normalja e vjetër po funksiononte shumë mirë për ne. Ekonomia e vjetër po bëhej më e padrejtë, po humbte avullin dhe po i linte shtetet të papërgatitura për të ardhmen. Nuk mund të ketë kthim prapa në këtë. Është koha për të marrë një rrugë rrënjësisht të ndryshme.

/linkedin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0