Parimi i Paretos! Ja si të jeni më produktiv - Business Magazine Albania

Parimi i Paretos! Ja si të jeni më produktiv

Parimi i Paretos

Produktiviteti është shumë i rëndësishëm për mirëqenien tonë personale, por edhe për kontributin që japim si pjesë e një organizate. Pra nëse jemi produktiv, ndihemi të dobishëm dhe të vlerësuar.

Produktiviteti, për fat të keq (apo të mirë, në varësi të këndvështrimit), nuk është gjithmonë i lidhur me vullnetin tonë për të punuar. Kjo shpjegon dhe faktin se përse shpesh sasia e punës që bëjmë nuk na jep gjithmonë frytet që duam. Na ndodh që e gjejmë veten të mbingarkuar dhe rezultati që marrim nuk është mjaftueshëm i kënaqshëm në raport me dëshiren dhe mundin që kemi investuar në atë punë.

Është një shprehje që thotë “mos puno fort, puno me zgjuarsi”. Nuk mund të themi që njerëzve punëtorë u mungon zgjuarsia, por ndoshta kanë nevojë për një strategji më të mirë veprimi. Asnjëherë nuk ka kohë mjaftueshëm për të bërë çdo detyrë në perfeksion, prandaj duhet të merremi me gjërat që kanë më shumë rëndësi.

Këtë e konfirmon edhe parimi i Paretos, sipas të cilit 80% e pasojave janë si rezultat i 20% të shkaqeve. Ky parim ka shtrirje të gjerë në ekonomi, shoqëri, madje edhe në natyrë dhe quhet ndryshe edhe rregulli i “të përzgjedhurve të pakët” ose rregulli 80:20.

Lexo edhe: 5 strategji për të qëndruar produktivë edhe në kohërat më të vështira

Ekonomisti italian Vilfredo Pareto e vuri re këtë gjë në fillim të shekullit të 20-të. Ai pa se 80% e pasurisë së Italisë ishte në pronësi të 20% të popullsisë. Ai gjithashtu konstatoi se 80% të bizeleve në kopshtin e tij prodhonin 20% të bimëve të bizeles. Shembujt që ilustrojnë këtë raport janë të shumtë.

Nëse ky rregull aplikohet në menaxhimin e kohës, mund të fitojmë betejën me të, duke kryer në fillim ate 20%-ësh të punëve që kanë rëndësinë më të madhe për një rezultat më të mirë. 20% e punëve do të garantojë 80% të rezultateve. E parë nga këndvështrimi tjetër, 20% e problemeve do të shkaktojë 80% të pasojave negative.

Pra, kur nis një ditë të re pune, pyetja që mund t’i shtrojmë vetes është: Me çfarë do të merrem sot dhe a janë këto detyra në grupin e “20 përqindshit” më të rëndësishëm? Asnjë detyrë tjetër nuk duhet të marrë kohën e asaj dite.

Kjo vlen edhe në përmirësimin e aftësive personale. 20% e boshllëqeve në aftësi, na sjellin 80% të stresit në punë. Nëse përkushtohemi pak më tepër në mbushjen e këtyre boshllëqeve, mund të jemi më efektiv dhe më të suksesshëm.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0