Parashikime pozitive nga Komisioni Europian për Shqipërinë për vitet 2017-2019 - Business Magazine Albania

Parashikime pozitive nga Komisioni Europian për Shqipërinë për vitet 2017-2019


Sipas raportit të Komisionit Europian, Shqipëria po përjeton një rritje graduale ekonomike që pritet të vazhdojë në vitet 2017-2019. Programi i reformës ekonomike (ERP) projektoi një rritje të PBB-së për t’u forcuar në më shumë se 4% në 2018, në vazhdim të rritjes së kërkesës së brendshme dhe përmirësimit të eksporteve neto.

Investimet private kanë qenë dhe janë menduar të jenë nxitësi kryesor i rritjes në afatin më të afërt, të nxitur nga investimet e huaja direkte të drejtpërdrejta të planifikuara në sektorin e energjisë. Gjithashtu, eksporti i shërbimeve turistike u zgjerua dukshëm në vitin 2016 dhe pritet të vazhdojë me të njëjtin ritëm. Importi parashikohet të ngadalësohet nga 6.1% në 2017 në 2.3% në vitin 2019. Në tërësi, ERP projekton që rritja ekonomike do të përshpejtohet nga 3.4% në 2016 në 4.2% në 2019.

Për më shumë informacione vizitoni këtë link

Burimi: AIDA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0