Paralajmërimet e personalizuara mund të reduktojnë gjuhën e urrejtjes në Twitter, thonë studiuesit - Business Magazine Albania

Paralajmërimet e personalizuara mund të reduktojnë gjuhën e urrejtjes në Twitter, thonë studiuesit

Twitter

Një grup paralajmërimesh të formuluara me kujdes drejtuar llogarive të duhura mund të ndihmojnë në uljen e sasisë së urrejtjes në Twitter. Ky është përfundimi i hulumtimit të ri që shqyrton nëse paralajmërimet e targetuara mund të reduktojnë gjuhën e urrejtjes në platformë.

Studiuesit në Qendrën për Mediat Sociale dhe Politikat të Universitetit të New York zbuluan se paralajmërimet e personalizuara që njoftonin përdoruesit e Twitter për pasojat e sjelljes së tyre reduktuan numrin e tweet-eve me gjuhë urrejtje një javë më pas. Ndërsa nevojitet më shumë studim, eksperimenti tregon se ekziston një “rrugë e mundshme përpara për platformat që kërkojnë të reduktojnë përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përdoruesit”, sipas Mustafa Mikdat Yildirim, autori kryesor i studimit.

Në eksperiment, studiuesit identifikuan llogaritë në rrezik të pezullimit për shkeljen e rregullave të Twitter kundër gjuhës së urrejtjes. Ata kërkuan njerëz që kishin përdorur të paktën një fjalë të përmbajtur në “fjalorët e gjuhëve të urrejtjes” gjatë javës së kaluar, të cilët gjithashtu ndoqën të paktën një llogari që ishte pezulluar kohët e fundit pas përdorimit të një gjuhe të tillë.

Nga atje, studiuesit krijuan llogari testimi me persona të tillë si “paralajmërues të gjuhës së urrejtjes” dhe përdorën llogaritë për tweet paralajmërime ndaj këtyre individëve. Ata testuan disa variacione, por të gjitha kishin përafërsisht të njëjtin mesazh: se përdorimi i gjuhës së urrejtjes i rrezikonte ata të pezulloheshin dhe se kjo i kishte ndodhur tashmë dikujt që e ndiqnin.

“Përdoruesi @account që ju ndiqni u pezullua dhe dyshojmë se kjo ka ndodhur për shkak të gjuhës së urrejtjes,” thuhet në një shembull të mesazhit të shpërndarë në njoftim. “Nëse vazhdoni të përdorni gjuhën e urrejtjes, mund të pezulloheni përkohësisht.”

Lexoni: Twitter krijon ekipin e kriptovalutave

Studiuesit zbuluan se paralajmërimet ishin efektive, të paktën në afat të shkurtër. “Rezultatet tona tregojnë se vetëm një tweet paralajmërues dërguar nga një llogari me jo më shumë se 100 ndjekës mund të ulë raportin e tweeteve me gjuhë urrejtje deri në 10%,” shkruajnë autorët. Gjithashtu ata zbuluan se mesazhet që ishin “të formuluara më mirësjellje” çuan në rënie edhe më të mëdha, me një rënie deri në 20 përqind. “Ne u përpoqëm të rrisim mirësjelljen e mesazhit tonë duke filluar në thelb paralajmërimin tonë duke thënë se ‘ne respektojmë të drejtën tuaj për fjalën e lirë, por nga ana tjetër mbani mend se gjuha juaj e urrejtjes mund të dëmtojë të tjerët’”, thotë Yildirim.

Në njoftim, Yildirim dhe bashkëautorët e tij theksojnë se llogaritë e tyre të testimit kishin vetëm rreth 100 ndjekës secila dhe se ata nuk ishin të lidhur me një entitet autoritar. Por nëse i njëjti lloj paralajmërimesh do të vinin nga vetë Twitter, ose një OJQ ose organizatë tjetër, atëherë paralajmërimet mund të jenë edhe më të dobishme. “Gjëja që mësuam nga ky eksperiment është se mekanizmi i vërtetë në lojë mund të jetë që ne në fakt u bëjmë të ditur këtyre njerëzve se ka një llogari, ose një entitet, që po vëzhgon dhe monitoron sjelljen e tyre,” thotë Yildirim. “Fakti që përdorimi i tyre i gjuhës së urrejtjes shihet nga dikush tjetër mund të jetë faktori më i rëndësishëm që i shtyn këta njerëz të ulin gjuhën e tyre të urrejtjes.”

/cnet.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0