“Panairi 2014” pushton qytetin e Gjilanit - Business Magazine Albania

“Panairi 2014” pushton qytetin e Gjilanit


Gjilan – Te shtunen eshte hapur zyrtarisht panairi i produkteve vendore “Gjilani 2014”. Kryebashkiaku i Gjilanit, Lutfi Haziri, ne hapjen e ketij panairi tha se Gjilani ka me çka te mburret dhe ka çka te ofroje nga prodhimet e veta. Luta kete panairi e quajti “Panagjyri i Gjilanit” dhe ka premtuar qe edhe ne te ardhmen te organizohen keso ngjarje ku ekspozohen prodhimet vendore.

Gjilani te shtunen ka pasur nje pamje krejt tjeter pasiqe stendat e vendosura per nder te panairit 2014 kishin pushtuar tere qendren e Gjilanit. Gjilani sot i ngjasonte “panagjyrit” te moçem qe si tradite e ka ruajtur me vite ky qytet, raporton rajonipress.

Organizatori Ismajl Jonuzi drejtor i zhvillimit ekonomik tha se Komuna e Gjilanit permes ketij panairi ka treguar se i mbeshtet prodhuesit e Anamoraves dhe te gjithe ata qe bejne perpjekje per te pasur ne shtepite e tyre prodhimet tona. “Une jam i lumtur qe sot kemi bere kete prezantim me ndihmen e Komisionit Evropian dhe sigurisht edhe ne te ardhmen keso ngjarjesh do te organizojme me te vetmin qellim qe t`i stimulojme prodhuesit tane” tha Jonuzi.

Haziri tha se Gjilani ka prodhues te njohur dhe te afirmuar edhe pertej Afrikes. “Gjilani ka çka te ofroje dhe ka çka te tregoje me prodhimet e veta. Ky lloj panagjyri sot vertet po me bene krenar sepse kemi edhe mergimtaret tane qe po na vizitojne dhe kane mundesi qe te shijojne prodhimet vendore”.

Haziri tha se Gjilani edhe ne tetor pret ta organizoje “panagjyrin e bereqetit” dhe edhe ajo ngjarje eshte nje rast u mire per prodhuesit.”Komuna e Gjilanit asnjehere nuk i ka lene pasdore prodhuesit, veçmas nga koha ime ku me tere sinqeritetin jam munduar qe atyre t`ua lehtesojme procedurat” tha Haziri.

Ndryshe ne panair jane duke ekspozuar dhjetera tregtar prodhimet e tyre. Dominoje prodhimet e mjaltit, pemeve e perimeve, por edhe prodhime nga metali.

Metush Maksuti prodhues i mjaltit tha per rajonipress se eshte i befasuar per te mire me organizimin e Panairit.”Vertet ky eshte nje rast i rralle qe neve na jepet mundesia per te ofruar prodhimet tona para qytetareve” tha Maksuti.

Panairi mbetet i hapur deri me 3 gusht derisa qellim i tij mbetet promovimi dhe shitja e produkteve vendore, te cilat ofrohen nga kompanite e ketij regjion.

Panairi organizohet nga Drejtoria per Zhvillim Ekonomik, ne bashkepunim me Qendren Regjionale te Marketingut – Lindje, si zyre nder komunale per stimulimin e marketingut te produkteve vendore.

/rajonipress/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0