Oracle zbardh dokumentin sekret, ja sa fiton Google nga Android

Oracle zbardh dokumentin sekret, ja sa fiton Google nga Android


Falë një avokati, tashmë ne e dimë tani se Google ka gjeneruar 31 miliardë $ të ardhura dhe 22 miliardë $ fitim nga sistemi operativ Android. Sipas Bloomberg, një avokat për Oracle bëri të ditur shifrat – për të cilat Google thotë se ishin konfidenciale dhe nuk duhet të shpalleshin publikisht – gjatë një gjyqi javën e kaluar në padinë e vazhdueshme midis dy kompanive.

Google i kërkoi gjykatësit të hartonte dhe nënshkruante transkriptin për shkak se avokati i Oracle ka zbuluar informatat nga dokumentet që Google thotë se ishin “vetëm për sytë e avokatit”, dhe vuri në dukje se kjo nuk do të prishë të ardhurat për Android.

“Google nuk publikon të ndara të ardhurat apo fitimet veç për Android dhe veçmas nga biznesi i përgjithshëm i Google-it”, kanë shkruar avokatët e Google në akuzë. “Këto të dhëna financiare jo-publike janë shumë sensitive, dhe bërja publike mund të kenë efekte të rëndësishme negative mbi biznesin e Google.”

TechSot.Al raporton se Oracle nuk foli mbi metodat që ka përdorur për të marrë shifrat që ajo tregoi lidhur me Android. Por në qoftë se shifra prej 31 miliard $ është e saktë, Google ka fituar më para nga Android gjatë gjithë ekzistencës së tij se sa ka fituar Apple fituara nga shitjet e iPhone në tremujorin e katërt të vitit 2015, kur ajo kapi 32.2 miliard $ të ardhura.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0