Opsioni i ri i Google gjen këngën që keni në mendje

Google

Të ka ngecur një këngë në kokë? Mos u shqetëso, Google do të të ndihmojë. Para pak ditësh, gjigandi i teknologjisë lançoi një version të azhurnuar të aplikacionit të tij që ju ndihmon të gjeni titullin e këngës për çdo melodi që ju shkon rreth e përqark në kokën tuaj.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të gumëzhitni, të fishkëlleni ose të këndoni në mikrofonin e smartphone-it tuaj disa fjalë që ju kujtohen nga teksti dhe kjo është e gjitha! Kanë kaluar ditët e përpjekjes së lodhshme për të gjetur se cilën këngë keni në kokën tuaj.

Google-it i mjaftojnë disa sekonda për ta gjetur atë këngë.

Nga acaruese në argëtuese

Ju keni harruar tekstin e një kënge, por e dini melodinë, dhe ajo ju përsëritet vazhdimisht në kokë. Është acaruese pasi nuk ke një mënyrë për të kuptuar se cili është titulli i këngës. Google u është përgjigjur shqetësimeve tuaja.

Lexoni: Homeoffice dëmton shumë sektorë

Thjesht duhet të këndosh “do da daa naa nooo” sipas melodisë së këngës së panjohur dhe versioni i fundit i Google do të kuptojë pjesën tjetër për ju. Ju as nuk keni nevojë të jeni në gjendje të këndoni siç duhet ose të jeni i përsosur, sepse Google do t’ju ofrojë opsionet më të mundshme për këngën bazuar në melodinë.

Programi i ri aktualisht punon në anglisht në iOS dhe në 20 gjuhë në Android. Google planifikon ta lançojë atë në më shumë gjuhë në iOS në të ardhmen e afërt.

Gjithçka duhet të bëni është të hapni mini-aplikacionin tuaj të Kërkimit Google ose të hapni aplikacionin tuaj Google, të klikoni në butonin e mikrofonit dhe të pyesni “çfarë është kjo këngë?” ose shtypni butonin “Kërko një këngë”.

Fishkëlleni ose këndoni melodinë për të paktën dhjetë sekonda. Sistemi i inteligjencës artificiale do të kërkojë në bazën e tij të të dhënave për t’ju prezantuar me një listë të këngëve të mundshme.

“Një mënyrë e thjeshtë për ta shpjeguar është se melodia e një kënge është si gjurma e gishtit: Secili ka identitetin e vet unik”, tha Krishna Kumar, një Menaxher i Lartë i Produkteve në Google Search.

Kur ju kërkoni një melodi në Google, modelet tona të të mësuarit makinerik e shndërrojnë audion në një sekuencë të bazuar në numra që përfaqëson melodinë e këngës. Modelet tona janë trajnuar për të identifikuar këngët, bazuar në një larmi burimesh, duke përfshirë njerëz që këndojnë, fishkëllima ose gumëzhitje, si dhe regjistrime në studio”.

Aparna Chennapragada, një nënkryetare e Google që zbuloi opsionin e ri, tha se njerëzit e pyesin Google “cila këngë është kjo” gati 100 milionë herë çdo muaj ose kërkojnë fraza teksti që t’ju shfaqet kënga.

Interesting Engeenering

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale