Ogerta Manastirliu: Nga dita e premte, urgjencat kirurgjikale do të kryhen tek Spitali Universitar i Traumës. - Business Magazine Albania

Ogerta Manastirliu: Nga dita e premte, urgjencat kirurgjikale do të kryhen tek Spitali Universitar i Traumës.


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njoftoi disa masa të reja në një njoftim përshtyp:

  • 27 mjekët e testuar për Covid-19, në Sptalin e Fierit kanë rezultuar negativ.
  • Po punohet për shtimin e numrit të respiratorëve, në strukturën e reanimacionit, ndërsa është dyfishuar kapaciteti i respiratorëve në Spitalin Infektiv në QSUT.

Lexo: Kryeministri: Administrata gjobë 3 muaj rrogë nëse shkon me makinë në punë

  • Po punohet intensivisht nga ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik dhe të gjithë epidemiologët të njësive të kujdesit shëndetësor kudo në vend në gjurmimin e kontakteve dhe kryerjen e udhëzimeve sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.
  • Në zbatim të planit të miratuar nga Komiteti Teknik dhe Taskforca, është vendosur që për të lehtësuar kapacitetet e QSUT-së, për të krijuar zonat sanitare, të sigurta për pacientët, të cilët trajtohen në spitale jo për Covid-19, shërbimi i kirurgjisë së urgjencës dhe ndërhyrjeve kirurgjikale për Patologjitë Malinje përkatësisht: Klinikat 1, 2 dhe Urologjisë në QSUT, të transferohen në Spitalin Universitar të Traumës duke filluar nga dita e premte.
  • Spitalet Rajonale dhe bashkiake do të vazhdojnë të ofrojnë urgjencat kirurgjikale siç kanë bërë deri sot.
  • Po punohet për një plan social në ndihmë të të moshuarve, familjeve me ndihmë ekonomike dhe për personat me aftësi të kufizuar.
  • Për të moshuarit mbi 65 vjeç që nuk kanë familjarë apo fëmijë afër tyre do t’u mundësohet ofrimi i medikamenteve në banesë sipas një plani me mjekun e familjes dhe farmacistin ku shërbehet.

Lexo: Reduktohen oraret e lëvizjes së këmbësorëve. Pensionistët ftohen të telefonojnë për pensionin

  • Ka filluar trajnimi i vullnetarëve mjekë dhe infermierë, për t’iu bashkuar shërbimeve shëndetësore në vend. Ka filluar trajnimi i skuadrave të vullnetarëve në Universitetin e Vlorës dhe trajnimi i stafeve në Tiranë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0