OBSH: Pjesa më e vështirë e pandemisë nuk ka kaluar

OBSH: Pjesa më e vështirë e pandemisë nuk ka kaluar

OBSH

Pjesën më e vështirë të pandemisë së Covid-19 mund të mos e kemi kaluar ende. Kështu paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), gjashtë muaj pas fillimit të shpërthimit të Covid-19.

Në një deklaratë për shtyp mbrëmjen e 29 qershorit, kreu i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u shpreh:

“Ne të gjithë duam që kjo të përfundojë. Të gjithë duam të vazhdojmë me jetën tone si më parë. Por realiteti i vështirë është se nuk jemi afër fundit. Megjithëse shumë vende kanë bërë përparime, globalisht pandemia po shpërhapet me shpejtësi.”

Ai theksoi se rruga më e mirë për të luftuar Covid-19 është “testim, gjurmim, izolim dhe karantinë”. Virusi po prek tani Azinë e Jugut dhe Afrikën, ku kulmi pritet të arrihet në fund të korrikut.

Lexoni: OKB mbush 75 vjet në një botë krejt të ndryshme

Ndërsa Hans Kluge, drejtori i OBSH-së për Europën, tha se vaksina mund të vonojë dhe mund të mos jetë shkopi magjik që presim të gjithë:

“Të gjithë mendojnë se vaksina është ilaçi i vetëm kundër Covid. Para së gjithash ne nuk e dimë nëse një vaksinë do të funksionojë në të gjitha grupmoshat dhe  askush nuk e di kur do të jetë e gatshme.”

Ai theksoi se për momentin larja e duarve dhe ruajtja e distancës fizike është mjeti më efektiv kundër virusit.

Aktualisht më shumë se 505 mijë persona me Covid-19 kanë humbur jetën në gjithë botën, ndërsa numri i të infektuarve ka arritur në 10,3 milionë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0