Nuk paguani kuponin tatimor, emri juaj bëhet publik

Nuk paguani kuponin tatimor, emri juaj bëhet publik


Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka bërë publike 127 emra sipërmarrësish që nuk kanë lëshuar kupon tatimor.

Sigurisht biznesët që nuk lëshojnë kupon apo nuk janë të pajisur me kasë janë më shumë, por në listë janë sipërmarrje ku inspektorët kanë verifikuar dy herë të njëjtin gabim.

Pra, sipërmarrësit apo klientët janë kapur për herë të dytën herë pa kasën e instaluar, apo me produktin e shitur dhe të pa shoqëruar me kupon.

Lista: Kundravajtësit ndaj pajisjeve fiskale

Publikimi i emrave të biznesit, duket një tjetër instrument i tatimorëve për të ulur informalitetin në vend.

Studimet e pak viteve më parë flasin për një nivel informaliteti që luhatet mes 35-45% të aktivitetit ekonomik. Tregues që vlerësohet të jetë ulur vitet e fundit, me disa aksione antiinformalitetit të ushtruara në të gjithë vendin.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0