Nuk mund të akuzoni Pfizer e Modena nëse keni efekte anësore nga vaksina

Pfizer e Modena

Nëse përjetoni efekte anësore të rënda pasi keni bërë vaksinën antiCovid, avokatët thonë se nuk mund të fajësoni asnjë kompani në një gjykatë të SHBA-së. Qeveria federale u ka dhënë kompanive si Pfizer dhe Moderna imunitet nga përgjegjësia nëse diçka shkon keq me vaksinat e tyre.

“Është shumë e rrallë që një ligj për imunitetin mburojë të miratohet,” tha Rogge Dunn, avokat  punësimi në Dallas. “Kompanitë farmaceutike zakonisht nuk u ofrohet shumë mbrojtje nga përgjegjësia sipas ligjit.”

Ju gjithashtu nuk mund të padisni Administratën e Ushqimit dhe Barnave për autorizimin e një vaksine për përdorim urgjent, as nuk mund ta mbani përgjegjës punëdhënësin tuaj nëse ai urdhëron inokulimin si kusht të punësimit.

Kongresi krijoi një fond posaçërisht për të ndihmuar në mbulimin e pagave të humbura dhe shpenzimeve mjekësore nga xhepi për njerëzit që janë dëmtuar në mënyrë të pariparueshme nga një “kundërmasë e mbuluar”, siç është një vaksinë. Por është e vështirë të përdoret dhe rrallë paguan. Avokatët thonë se ajo ka kompensuar më pak se 6% të kërkesave të paraqitura në dekadën e fundit.

Imuniteti ndaj proceseve gjyqësore

Në shkurt, Sekretari i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore Alex Azar thirri Ligjin për Gatishmërinë Publike dhe Përgatitjen Emergjente. Ligji i vitit 2005 fuqizon sekretarin e HHS për të siguruar mbrojtje ligjore për kompanitë që prodhojnë ose shpërndajnë pajisje kritike mjekësore, të tilla si vaksinat dhe trajtimet, përveç nëse ka “sjellje të pahijshme” nga kompania. Mbrojtja zgjat deri në vitin 2024.

Kjo do të thotë që për katër vitet e ardhshme, këto kompani “nuk mund të paditen për dëmshpërblim parash” në gjykatë “për dëmtime në lidhje me administrimin ose përdorimin e produkteve për të trajtuar ose mbrojtur nga Covid.

Dunn mendon se një arsye e madhe për mbrojtjen e paprecedentë ka të bëjë me ritmet e përshpejtuara.

“Kur qeveria tha, ‘Ne duam që ju ta zhvilloni këtë katër ose pesë herë më shpejt sesa bëni normalisht,” ka shumë të ngjarë që prodhuesit i thanë qeverisë, “Ne duam që ju si qeveri të na mbroni nga proceset miliona dollarëshe”, Tha Dunn.

Lexo: Shishja e vaksinës së parë anti-Covid do të vendoset në muze

Vaksina më e shpejtë e zhvilluar ndonjëherë ishte për shytat. U deshën katër vjet dhe u licensua në 1967. Vaksina Pfizer’s Covid-19 u zhvillua për përdorim urgjent në tetë muaj, një fakt që ka nxitur mosbesimin e publikut ndaj inokulimit të koronavirusit në SHBA.

Sipas një sondazhi nga Pew Research Center, rreth 4 në 10 amerikanë thonë që patjetër ose ndoshta nuk do të vaksinohen. Ndërsa kjo është më e ulët sesa ishte dy muaj më parë, ende tregon një hendek të madh besimi të korporatave po u drejtohen atyre për të pyetur nëse mund t’u kërkojnë punonjësve të imunizohen.

CNBC

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale