Notre Dame të mund të vizitohet sërish përpara Lojërave Olimpike - Business Magazine Albania

Notre Dame të mund të vizitohet sërish përpara Lojërave Olimpike

Notre Dame të mund të vizitohet sërish përpara Lojërave Olimpike

Katër vjet pas zjarrit shkatërrues të 2019-ës, puna restauruese vazhdon në Katedralen Notre Dame dhe nxjerr në pah një imazh të veçantë të kishës. Monumenti historik është “në gjendjen e tij më të mirë” pa “150 vjet pluhur” në mure. Edhe para se zjarri të shuhej plotësisht, autoritetet franceze apeluan për ndihmë financiare dhe në fund morën një shumë marramendëse prej 846 milionë euro donacione. U zbulua se deri më tani projekti i restaurimit të tempullit ka kushtuar rreth 700 milionë euro.
Rindërtimi i tempullit u ngadalësua nga pandemia dhe ndotja e vendit nga pluhuri i plumbit pas zjarrit. Heqja e “460 tonë pluhur plumbi” kushtoi 150 milionë euro. Gjatë restaurimit, drejtuesit e projektit vunë re përmasat e papastërtive që mbulonin pjesën e brendshme të tempullit. Rehabilitimi i tij ishte një mundësi e mirë për t’u pastruar.

Kreu i projektit të restaurimit, gjenerali Jean-Louis Zorzelin, tha se kur Notre Dame të rihapet “ju do ta shihni atë siç nuk e keni parë kurrë më parë”. Qeveria franceze planifikon të përfundojë punën e restaurimit në vitin 2024, në mënyrë që Notre Dame të mund të vizitohet sërish përpara Lojërave Olimpike që do të mbahen në kryeqytetin francez nga 26 korriku deri më 11 gusht 2024.

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0