Nokia po rikthehet fuqishëm me një super telefon me 5 kamera

Nokia po rikthehet fuqishëm me një super telefon me 5 kamera


Mesa duket Nokia po bën një telefon me 5 kamera të pasme.

Nokia 9 PureView, siç quhet, është prezantuar këtë të hënë në një video promocionale.

Sipas videos, kamerat e këtij telefoni kanë aftësinë për të shkrepur 5 foto të njëpasnjëshme me 10 herë më shumë dritë. Përdoruesit do të jenë në gjendje të ndryshojnë fokusin e fotove, një opsion ky i disponueshëm në telefonat e sotëm.

Lexoni: Një retrospektivë mbi rrugën e Nokia, legjendën e komunikimit mobile

Nokia 9 PureView ka një ekran 5.99 inç me një skaner të shenjës së gishtit poshtë ekranit, një proçesor Qualcomm Snapdragon 845, 6GB RAM dhe 128GB hapësirë ruajtëse.

Karikimi bëhet i mundur me fishë por dhe me wireless, ndërsa kapaciteti i baterisë është fantastik. Një telefon i  mahnitshëm që na ka lënë pa fjalë.

Nëse po pyesni veten përse një telefoni i nevojiten pesë kamera të pasme, ne akoma nuk kemi një përgjigje për këtë. Trendi i rritjes së numrit të kamerave duket se do të vazhdojë për një kohë të gjatë, smartphonet e vitit 2018 kanë patur të paktën 3 kamera.

Idea, në shumicën e rasteve, është që të ketë një numër lentesh të ndryshme për detyra të ndryshme, me ekran të gjerë, makro, zmadhim, etj. Pesë kamera të pasme tingëllon çuditshëm, por performanca e tyre do të varet nga sa mirë e përpunon softueri të gjithë këtë informacion.

Po ju lëmë t’i hidhni një sy nga afër telefonit përmes videos më poshtë:

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0