Nokia po rikthehet fuqishëm me një super telefon me 5 kamera
Përditësuar së fundmi: 03/01/2019

Nokia po rikthehet fuqishëm me një super telefon me 5 kamera

Share
nga Neada Muçaj
Jan 03, 2019

Mesa duket Nokia po bën një telefon me 5 kamera të pasme.

Nokia 9 PureView, siç quhet, është prezantuar këtë të hënë në një video promocionale.

Sipas videos, kamerat e këtij telefoni kanë aftësinë për të shkrepur 5 foto të njëpasnjëshme me 10 herë më shumë dritë. Përdoruesit do të jenë në gjendje të ndryshojnë fokusin e fotove, një opsion ky i disponueshëm në telefonat e sotëm.

Lexoni: Një retrospektivë mbi rrugën e Nokia, legjendën e komunikimit mobile

Nokia 9 PureView ka një ekran 5.99 inç me një skaner të shenjës së gishtit poshtë ekranit, një proçesor Qualcomm Snapdragon 845, 6GB RAM dhe 128GB hapësirë ruajtëse.

Karikimi bëhet i mundur me fishë por dhe me wireless, ndërsa kapaciteti i baterisë është fantastik. Një telefon i  mahnitshëm që na ka lënë pa fjalë.

Nëse po pyesni veten përse një telefoni i nevojiten pesë kamera të pasme, ne akoma nuk kemi një përgjigje për këtë. Trendi i rritjes së numrit të kamerave duket se do të vazhdojë për një kohë të gjatë, smartphonet e vitit 2018 kanë patur të paktën 3 kamera.

Idea, në shumicën e rasteve, është që të ketë një numër lentesh të ndryshme për detyra të ndryshme, me ekran të gjerë, makro, zmadhim, etj. Pesë kamera të pasme tingëllon çuditshëm, por performanca e tyre do të varet nga sa mirë e përpunon softueri të gjithë këtë informacion.

Po ju lëmë t’i hidhni një sy nga afër telefonit përmes videos më poshtë:

/Mashable