Njerezit e suksesshem Kurre nuk e bejne kete! - Business Magazine Albania

Njerezit e suksesshem Kurre nuk e bejne kete!


Bernard Marr*

Eshte mjaft e veshtire te ndihesh i suksesshem kur perpara teje shikon vec deshtime. Mbase keni humbur punen, keni mbyllur biznesin apo sapo ju kane thene qe ideja juaj brilante nuk funksionon. Dhe ndiheni se keni deshtuar plotesisht…

Por…kam nje lajm per ju: Eshte ajo qe do beni me pas, gjeja qe ka vertet rendesi.

Ka nje thenie te Winston Churchill per kete: “Suksesi eshte te kalosh nga nje deshtim tek tjetri pa e humbur entuziazmin.”

Me fjale te tjera, e vetmja gje te cilen njerezit e suksesshem nuk bejne eshte Te Dorezohen pas nje deshtimi.

Vete Churchill eshte nje shembull i shkelqyer i kesaj menyre mendimi. Njeri i vleresuar me Nobel dhe i zgjedhur 2 here Kryeminister i Mbreterise se Bashkuar, nuk shkonte mire ne shkolle; madje ai nje vit kishte mbetur ne klase! Dhe sikur te mos mjaftonte kjo, ai humbi cdo proces zgjedhor ne te cilin ai kandidonte deri sa u zgjodh Kryeminister per here te pare ne moshen 62 vjecare.

Mund te permendim edhe disa njerez te tjere te suksesshem ne cdo kohe dhe vend te cilet kane deshtuar ne menyre te perseritur deri sa u bene ata qe jane.

Michael Jordan, superylli NBA ne Basketball, u perjashtua nga ekipi I basketbollit ne shkollen e tij te mesme. Ai e ka thene personalisht se “Kam gabuar me shume se 9000 gjuajtje ne karrieren time. Plot 26 here ne te cilat me eshte besuar goditja qe mund te fitonte ndeshjen dhe une kam gabuar duke mos shenuar. Kam pasur shume here deshtime ne jeten time, por kjo eshte arsyeja qe kam arritur suksesin.”

Pra Jordan nuk do te ishte bere kurre legjenda e sportit qe ai eshte nese do te ishte dorezuar vetem se kishte humbur disa gjuajtje ne kosh apo se kishte pasur ndeshje te keqija.

Edhe vete Steve Jobs, pa diskutim nje nga njerezit e biznesit me te suksesshem te te gjitha koherave, u pushua nga puna nga Apple, kompania te cilen ai krijoi vete. Megjithate ai nuk u dorezua, u rikthye ne kompani disa vite me vone per ta drejtuar ate drejt nje suksesi te jashtezakonshem duke pushtuar boten me inovacionin e tij.

Abraham Lincoln i mirenjohur si njeri nga presidentet me te mire te SHBA, ka pesuar shume deshtime te njepasnjeshme. Ne karrieren e tij ushtarake, ai shkoi ne lufte me titullin kapiten dhe u kthye si ushtar i thjeshte. Ai krijoi shume sipermarrje biznesi te cilat nuk rezultuan te suksesshme dhe nuk I mbahet mend as emir; ai gjithashtu humbi pothuaj cdo zgjedhje ku ai kandidoi – deri sa u be president.

Pak rendesi ka se ne cfare fushe vepron apo cfare lloj deshtimi peson; e rendesishme eshte te besosh tek vetja dhe te vazhdosh te perpiqesh. Stephen King  e coi novelen e tij te pare, Carrie, tek 30 botues dhe te gjithe e refuzuan ate. Ai arriti deri aty sa do ta hidhte doreshkrimin ne koshin e plehrave, por bashkeshortja e tij e bindi te vazhdonte te provonte dhe sot Carrie eshte nje nga novelat klasike te Horror-it.

Elvis Presley u pushua nga puna pas performances se tij te pare ne Grand Ole Opry. Beatles u lane ne balte nga kompania e pare qe regjistronin muziken e tyre. Steven Spielberg nuk u pranua ne shkollen e filmit, plot 3 here!

Pra, per ta permbledhur, gjeja kryesore eshte qe: Ju kurre nuk do ta dini kur do te jete momenti juaj. Ju kurre nuk do ta dini se sipermarrja juaj e re apo aplikimi juaj per nje pune dote pranohet apo dikush do ti thote po idese tuaj te re.

Nese ju do te besoni tek vetja dhe tek puna juaj, mos u dorezoni.

Provoni perseri. Deshtoni perseri. Deshtoni me mire.

*Best-Selling Author, Keynote Speaker and Consultant in Strategy, Performance Management, Analytics, KPIs and Big Data

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0