Një xhiro ndryshe - Business Magazine Albania

Një xhiro ndryshe


Shkruar nga Jerina Radovani, Studente në UT, Fakulteti i Gjuhëve të Huaja. Anëtare e klubit të kalorësve

Shohim e njohim një rini që manipulohet nga media, rrjetet e pasigurta online. Fajësojmë zgjedhjet ekstreme si konsumi i drogës, e fajësojmë këngëtarët që nuk përçojnë art.

Ku është vija ndarëse mes njerëzve që zgjedhin sportin dhe ata që ngushëllohën në konsumin e dëmshëm, qoftë edhe vetëm të muzikës që stonon.
Parë nga një perspektivë, të gjithë jemi në ndjekje të një rrahje zemre më larg.

Keni provuar të keni një mik, të cilit i besoni jo çdo sekret, por çdo qelizë e kockë të brishtë tuajën? Provojeni, mbase zogjtë do të cicërojnë më ëmbël dhe meridiani i Grenuiçit do të anojë drejt jush. Mbase-mbase, dielli do të ndriçojë më ngrohtësisht…

Kur mendojmë për xhiro, pse jo shumë të rinj sot e çojnë mendjen menjëherë tek makina. Shkodranët, tek biçikleta dhe goma e shfryrë.

Një xhiro e kalorësve në Shkodër nuk kishte nevojë për naftë, për para apo për kontroll tek rregulluesi i biçikletave në lagje. Kërkonte guxim, durim dhe dedikim! Asfalti përvëlues ishte vetëm një nga pengesat që u kalua me sukses!

Hapi ndalet në qendër të Shirokës, mes flladit të liqenit e ‘numërimit’ të hamshorëve. Kalorësit sapo kishin ndalur, por adrenalina e vizitorëve mori drejtim të kundërt. Mjaftonte një hap i kuajve që amatorët të alarmoheshin. Thonë që irisi i kalit ka efekt zmadhues, e rrjedhimisht ata duhen të kenë frikë nga ne që u afrohemi. Po një lëvizje e pallogaritur prej tyre dhe ja, irisi njerëzor… Shumë vizitorë ikën me vrap. Ishte për të qeshur po edhe për të qarë. Një qytet si Shkodra, me shumë kulturë, por pak në fushën e hipizmit. Nuk mendoni se ka ardhur koha që kjo të ndryshojë?!

https://youtu.be/8vY18W31Ki4

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0