"Një Vit i Ri, një axhendë e re!" - Business Magazine Albania

“Një Vit i Ri, një axhendë e re!”

axhendë

*Shkruar nga Ambra Hysa

2022 erdhi pranë nesh duke na rikujtuar edhe një herë, se shëndeti ka vlerë mbi gjithçka.  dhe sa falenderues duhet të jemi që gëzojmë shëndet të plotë, bashkë me të dashurit e zemrës. Ndonjëherë një gjendje e lehtë gripale mjafton për të trazuar ujërat e shqetësimit, prandaj shëndeti duhet të jetë gjithnjë prioritet në axhendën e çdo viti.

E di që jemi në epokën digjitale dhe çdo shënim e mbajmë në celular, por unë i përkas kategorisë së njerëzve që vazhdojnë të shkruajnë në letër, sidomos çështjet që i kanë afër zemres.

Në fakt, axhenda është shumë më efektive nëse vendosim ta mbajmë në një bllok të vogël, axhenda është motivim dhe disiplinë, është një dashuri e vogël me produktivitet të lartë, e cila nuk merr shumë kohë për ta shkruar, por kërkon të gjithë energjinë tonë për ta vënë në zbatim.

Ne jemi përpara një bilanci shpirtëror çdo fundvit, cilat objektiva kemi arritur dhe cilat jo?

Por, nëse nuk i përcaktojmë qëllimet tona në formë të detajuar, duke vizualizuar në detaje mënyrën sesi do realizojmë çdo objektiv, atëherë shanset janë që këto ëndrra të vdesin, ose të dërgohen në botën e “së nesërmes, apo të “vitit tjetër”.

Pa axhendën e detajuar të qëllimeve, e cila rezulton të jetë shumë nxitëse dhe produktive, viti 2030 do të na gjejë ende këtu, duke ëndërruar akoma për qëllimet e 2022-shit.

Lexoni edhe: Fillimi i një ëndrre

Ka shumë rëndësi të vendosim prioritete dhe objektiva të lartë. Ndoshta nuk do të mund t’i përmbushim ato plotësisht, megjithatë përpjekjet do të jenë maksimale. Është pikërisht kjo lëvizje dhe dalja nga zona e komfortit që do të na orientojë drejt eksperiencave dhe mundësive të reja.

“Unë nuk jam personi që isha një vit më parë”. Jam një version më i mirë, me aftësi më të mira, marrëdhënie të shëndetshme dhe korrekte, stabilitet të ri financiar dhe emocional, sfida dhe mendësi të reja. Po kam ndryshuar dhe ndryshimi është e vetmja gjë e mirë që njoh, çfarë nuk ndryshon, gradualisht vdes.

Lexoni: Qëndrueshmëri, vizion dhe këmbëngulje

Çdo vit ne marrim vendime të reja, por nuk i shkruajmë në mënyrë të detajuar dhe nuk kemi një plan specifik për mënyrën sesi do t’i realizojmë dhe çfarë ndodh? Në fund të vitit i kemi harruar…kjo krijon një gjendje depresioni dhe pakënaqësie me veten.

Prandaj, këtë vit do të synojmë të jemi versioni më i mirë i vetes dhe çfarëdo që të na sjellë universi do ta “gatuajmë” me pasion.

Organizimi është një çelës suksesi. Nëse dëshirojmë suksesin e madh, atëherë duhet të nisim me fitoret e vogla. Të organizohemi, motivohemi dhe çfarë është më e rëndësishmja të “vetëdisiplinohemi”.

Axhenda, ka një rol të veçantë në jetën time, ajo ekziston edhe në ditët e pushimit, sepse ka gjithmonë diçka për të bërë, ka një kohë cilësore për familjen, një shëtitje me qenin, leximi i një libri të ri, dieta e shëndetshme, të mësosh të thuash “Jo” për gjërat të cilat nuk të japin asgjë, nuk të përmbushin shpirtërisht.

Priremi të ankohemi, sepse punojmë shumë dhe lodhemi vërtet…por, sa po punojmë për veten? Sa punojmë me veten?

Në fund të ditës financat janë të rëndësishme, por kur ka qenë koha që ju jeni ndjerë realisht produktivë?

Kur keni mësuar një aftësi të re, jeni trajnuar me mendësi të reja dhe keni vendosur të ndiqni pasionin e jetës tuaj?

Ndonjëherë ia vlen gjithçka, për një ëndërr të cilën e besoni vetëm ju.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0