Qëndrueshmëri, vizion dhe këmbëngulje

Qëndrueshmëri

Shkruar nga Ambra Hysa, sipërmarrëse e re

Cili është sekreti për të ecur përpara? “Mendimi”.

Gjithçka fillon nga një mendim i thjeshtë, i pastër dhe i zhveshur nga çdo ndikim i jashtëm. Një mendim, të cilin na e komunikon zëri ynë i brendshëm, zjarri i pashuar i së vërtetës.Ne kemi forcën e jashtëzakonshme të kontrollojmë mendimet tona dhe nëse kemi në kontroll mendimin, kemi fituar mbi emocionet, mbi jetën.

Sipërmarrja gjithashtu lind si një mendim, por kërkon besim, guxim dhe vizion.

Duhet ta vizualizosh në mënyrë që të veprosh, ky është parimi im, mbi këtë fjali mbështes rrugëtimin tim në biznes. Vetëm ata që mund të shohin të padukshmen, mund të arrijnë të pamundurën.

Biznesin tim të vogël e kam projektuar me sytë e mëndjes, e kam planifikuar deri në detajet më të hollësishme, përpara se të veproja dhe ta konkretizoja.

Lexo: 7 muaj në pandemi, motivimi po vyshket

Një sipërmarrje, sado e vogël të jetë, ka riskun e saj, por risku i vërtetë është të mos i sjellësh në jetë ëndrrat e tua, të humbasësh pa filluar akoma.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale