Një mozaik i rrallë 1900-vjeçar zbulohet në Durrës - Business Magazine Albania

Një mozaik i rrallë 1900-vjeçar zbulohet në Durrës

Një mozaik i rrallë 1900-vjeçar zbulohet në Durrës

Në qytetin e Durrësit, në detin Adriatik në Shqipërinë perëndimore, u gjet një mozaik unik që daton 1900 vjet më parë. Si një nga qytetet portuale më të vjetra dhe më domethënëse në Ballkan, Durrësi është 34 kilometra nga Tirana. Me gati 3000 vjet histori, është qyteti më i lashtë i Shqipërisë ose qyteti i përjetshëm mbi detin Adriatik. Themelimi i saj daton në vitin 627 p.e.s., kur korintasit dhe kolonët nga Korkyra pushtuan territorin ilir të taulantëve.

Më vonë i kaloi romakëve, të cilët e quajtën Dyrrhachium. Kështu u bë porti më i rëndësishëm i Ilirikut. Në shekullin e IV u bë kryeqyteti i Epirus Nova (një provincë romake). Qyteti është shtëpia e amfiteatrit romak të perandorit Hadrian me një kapacitet prej 15,000 vendesh. Është amfiteatri i dytë më i madh në Ballkan. Qyteti i Durrësit është i njohur edhe për mozaikun “Bukuroshja e Durrësit” i shekullit të IV para Krishtit, i ekspozuar aktualisht në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë.

Lexo edhe:BE i kërkon AliExpress detaje mbi masat kundër produkteve të paligjshme

Mozaiku u zbulua gjatë punimeve për hapjen e themeleve për rikonstruksionin e një shkolle të mesme. Sipas arkeologut profesor Luan Perzhita, i cili drejton punën për këtë zbulim arkeologjik, ky është një mozaik shumë i rrallë jo vetëm për Shqipërinë por për të gjithë rajonin e Ballkanit. Ky mozaik i përbërë nga gurë blu dhe të bardhë të errët me figura gjeometrike dhe floreale i përket fundit të shekullit I dhe fillimit të shekullit II dhe është pjesë e një vile luksoze që ndodhej pranë amfiteatrit të Durrësit. Deri më tani është zbuluar vetëm një pjesë e këtij mozaiku, i cili llogaritet të ketë një sipërfaqe prej 60 metrash katrorë.

Krahas mozaikut u zbulua një pjesë e murit 3 metra e lartë në anën lindore, si dhe disa objekte të tjera. Ky është një gjetje shumë e rrallë arkeologjike që i shton trashëgimisë së jashtëzakonshme kulturore të Durrësit.

arkeonews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0