Një ditë mund të vozisim një Porsche Fluturuese


“Porsche po kërkon të zgjerojë shitjen e saj si një prodhues i makinave sportive, duke u bërë një markë kryesore për tregun ajror. Në planin afatgjatë, kjo mund të nënkuptojë kalimin në dimensionin e tretë të udhëtimit, ”thotë Detlev von Platen, Anëtar i Bordit Ekzekutiv për Shitje dhe Marketing në Porsche AG.

“Ne po i bashkojmë pikat e forta të dy kompanive globale për të adresuar një segment potencial kryesor të tregut të së ardhmes.”

Lexoni: CEO i Porsche paralajmëron makinat 100% elektrike pas vitit 2030

Një studim i Porsche Consulting i kryer vitin e kaluar, sugjeron se tregu i lëvizshmërisë urbane të ajrit do të hapet pas vitit 2025. Shpresohet që lëvizshmëria në ajër përfundimisht do të funksionojë për të transportuar pasagjerët më shpejt dhe më me efikasitet sesa mjetet tokësore dhe me një fleksibilitet më të madh. Porsche gjithashtu, pretendon se do të jetë me një kosto më të ulët.

Porsche, Boeing dhe filiali Boeing, dega Aurora Flight Sciences thuhet se po zhvillojnë një prototip për një makinë elektrike fluturuese, e cila do të jetë në gjendje të fluturojë dhe të zbarkojë vertikalisht.

Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale