Nis licencimi i guidave turistike - Business Magazine Albania

Nis licencimi i guidave turistike


Shqipëria tashmë ka udhërrëfyesit e parë të licencuar të guidave turistike. Ministri i Turizmit Blendi Klosi tha gjatë aktivitetit të prezantimit, se profesioni duhet të zgjerohet edhe më tej në shërbim të turizmit.

Klosi tha se, “jemi bashkë me udhërrëfyesit e parë, të cilët marrin certifikatën e guidës turistike,  pasi kemi bërë akreditimin e të paktën 5 shkollave të arsimit profesional. Këto shkolla do të kualifikojnë trajnuesit dhe guidat. U bëjmë thirrje edhe universiteteve të futen në këtë fushë. Në veçanti universitetet që kanë të bëjnë më natyrën, duhet të rrisin kapacitetet trajnuese”.

Lexo: Ja disa nga “Bletët e Arta”. Sipërmarrja në turizëm që po mbështet formimin profesional

Sipas Klosit, shërbimi i guidave duhet të përmbajë informacion të zgjeruar për sa u përket zonave turistikë në çdo hapësirë të vendit, deri në zona të thella. Kërkesa vjen nga operatorë të huaj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0