Nimete Halilaj, mësuesja që nuk shkëputet nga nxënësit

Nimete Halilaj

Pak para se shkollat të mbylleshin për shkak të Koronavirus mësuese Nimetes iu desh të përshëndeste fëmijët e klasës së Parë C në shkollën “Dëshmorët e Lirisë” në Tiranë. Dalja në pension është vetëm një koncept fizik për një mësues që shkollën e ka bërë pjesë të jetës së tij.

Sigurisht shumë mësues dalin në pension dhe emocionet janë të ngjashme. Fëmijët, kolegët, dhe vetë mësuesi nuk e mirëpresin me entuziazëm këtë. Por, Nimete Halilin patëm fatin ta njohim në pak ditë dhe mbresat ishin të forta.

Artikulli u publikua më parë në faqen 30 të numrit 23 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 23 të saj.

Ndërsa do të largohej në fund të shkurtit, në muajin e fundit mirëpret një fëmijë që transferohet pikërisht në këtë shkollë. Nuk pati nevojë për një muaj, pasi që ditët e para të frekuentimit të shkollës së re, djali i ri i klasës jo vetëm ishte entuziast për shkollën, por ndihej plotësisht i motivuar sa ditët për të ndryshuan në mënyrë fantastike. Motivimi ishte çelësi i këtij suksesi. Një praktikë që mësuese Nimetja e ka transmetuar tek breza të tërë.

Ne kemi arritur të njohim disa nxënës të mësuese Nimetes, prindër, madje edhe gjyshër. Motivuese dhe metodiste e përsosur, është cilësimi i tyre për mësuesen.

Remzi Nervaj, është gjyshi i Jonit, një djalë me rezultate të shkëqyera në klasë të gjashtë tashmë. Katër vitet e para të shkollës ai i bëri pikërisht me mësuese Nimeten. Gjysh Remziu thotë se, “ajo mbetet një mësuese dhe edukatore për fëmijët tanë. Mësuese dhe këshilltare e veçantë për nënat e reja. Kalon në një fazë tjetër të jetës pas një pune fisnike e humane”. Ajo cilësohet si një mësuese me plot autoritet me një thesar njohurish shkencore, pedagogjike dhe metodike.

Frutet e asaj pune të madhe janë sukseset e nxënësve të saj brenda shkollës dhe jashtë saj, duke i nderuar në olimpiadat rajonale. Joni Çaushi është pikërisht një prej tyre. Ai ka dalë i pari në olimpiadën e matematikës vitin e kaluar.

Mësuese Nimetja vlerësohet nga prindërit për zgjidhjen e situatave jo të këndshme që paraqisnin fëmijët, disi të përkëdhelur nga prindër apo gjyshër.

“Mësuese që rrezaton kulturë, edukatë, shkencë dhe dinjtet”, sipas tyre.

Erinda, një prej prindërve tregon se, “ajo është një mësuese e jashtëzakonshme, me cilësi të veçanta. Kam vlerësuar mbi të gjitha disiplinën dhe rregullin që përpiqej me shumë përkushtim t’u injektonte nxënësve. Në kaq vjet nuk kam dëgjuar një herë djalin tim të mos shkonte me qejf në shkollë. Kjo do të thotë se mënyra e mësimdhënies ishte tërheqëse dhe interesante për të. Detyrat e dhëna ishin as pak as shumë, gjithmonë në sasinë e duhur për t’u ngulitur dijet e mësuara gjatë orëve të mësimit në klasë”.

Mësuesi është një investitor i dijeve. Është në dorën e tij të zgjedhë nëse do të ndikojë edhe tek një fëmijë që mëson me të vetëm një muaj, apo bën që fëmija të mos shkojë me entuziazëm në shkollë, e rrjedhimisht askund tjetër.

 

Artikulli u publikua më parë në faqen 30 të numrit 23 të revistës Business Magazine AlbaniaBusiness Magazine Albania është revista e parë dixhitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 23 të saj.

 

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale