Nga Rihanna tek Dolly Parton: Lista e Forbes me gratë më të pasura self-made të Amerikës - Business Magazine Albania

Nga Rihanna tek Dolly Parton: Lista e Forbes me gratë më të pasura self-made të Amerikës

gratë më të pasura

Me qëllimin për të festuar sukseset e tyre, Forbes paraqet listën e shtatë vjetore të grave më të pasura self-made të Amerikës. Një treg i aksioneve në rritje dhe një vërshim i IPO-ve ngritën pasurinë e këtyre 100 sipërmarrësve, drejtuesve dhe artisteve me 31% që nga viti i kaluar, në një kombinim prej 118 miliardë dollarësh.

Numri një për të katërtin vit me radhë është Diane Hendricks, e cila themeloi firmën ABC me produkte për të bërë çatitë me burrin e saj të ndjerë Ken. Pasuria e saj u rrit në rreth 11 miliardë dollarë, duke e bërë atë gruan e parë nga SHBA që tejkalon një vlerë neto prej 10 miliardë dollarësh.

Manjatja e muzikës pop, Rihanna, e renditur në vendin e 16, tani është zyrtarisht një miliardere, duke u bërë një nga 26 gratë rekord në listë me një pasuri me 10 shifra. Miliardere të tjera të reja këtë vit përfshijnë Anne Wojcicki të 23andMe dhe themeluesen e aplikacionit Bumble, Whitney Wolfe Herd, të cilat i bënë publike kompanitë e tyre; sipërmarrësja e fintech Jenny Just; themeluesja e kompanisë së sigurimeve Robyn Jones dhe ylli i reality show dhe manjatja e kozmetikës Kim Kardashian West, pasuria e të cilës është rritur pasi vlera e firmës së veshjeve Skims ka marrë hov.

Lexoni: 10 njerëzit më të pasur të botës mund të paguajnë vaksinat anti covid për të gjithë botën

15 fytyra të reja u bashkuan këtë vit, disa për shkak të ofertave publike fillestare dhe të tjera për shkak të rritjes së çmimeve të aksioneve. Deri tani më e njohura është Dolly Parton, e cila forcoi katalogun e saj muzikor me një investim të zgjuar në parkun tematik Dollywood në vendin e saj të lindjes, Tennessee. Supermodelja Cindy Crawford hyn në listë për shkak të suksesit të linjës së saj të kujdesit për lëkurën, Beauty Meaningful. Heather Hasson dhe Trina Spear themeluan dhe drejtuan firmën moderne të pastrimit Figs, të cilat renditen në vendin 50 dhe 52, respektivisht. Caryn Seidman-Becker bleu firmën e sigurisë së aeroportit Clear Secure nga falimentimi në 2010 dhe e bëri atë publike në qershor me një vlerë prej 4.5 miliardë dollarësh.

Dy të tretat e 100 themeluan ose bashkëthemeluan një kompani në industri duke filluar nga energjia diellore (Lynn Jurich e SunRun, Nr. 95) deri tek edukimi online (Rachel Carlson i Guild Education, No. 61). 26 janë CEO, përfshirë pioneren e të dhënave shëndetësore Judy Faulkner të Epic Systems dhe Safra Catz të gjigantit softuerik Oracle.

/Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0