10 njerëzit më të pasur të botës mund të paguajnë vaksinat anti covid për të gjithë botën

Pasuria e fituar nga vetëm 10 persona është rritur gjatë pandemisë së koronavirusit me 540 miliardë dollarë – thotë Oxfam. Kjo shumë, do të ishte e mjaftueshme që të parandalonte rënien e kujtdo në botë në varfëri, për shkak të virusit dhe të paguante një vaksinë për të gjithë.

Raporti i OJQ po ashtu zbulon se pasuria totale e miliarderëve është e barasvlershme me shpenzimin e plotë të të gjithë qeverive të G20 për rimëkëmbjen nga virusi. Oxfam i kërkon kështu qeverive të marrin në konsideratë vendosjen e taksave për super të pasurit. Raporti i titulluar Virusi i pabarazisë, është publikuar ndërsa liderët globalë do të mblidhen virtualisht për samitin ekonomik botëror të Davosit.

Mbështetja e paprecedentë nga qeveritë për ekonomitë e tyre bëri që bursat të shënonin një rritje të madhe duke bërë që pasuria e miliarderëve të shtohet akoma më shumë ndërkohë që ekonomitë reale përballen me recesionin më të rëndë në një shekull – thotë raporti. Pasuria e miliarderëve, në të gjithë botën, sipas Oxfam, u rrit me 3.9 trilionë dollarë mes 18 marsit dhe 31 dhjetorit 2020 dhe tani është në kuotën e 11.95 trilionë, ekuivalente kjo me atë që qeveritë e G20 kanë shpenzuar për të përballur pandeminë.

10 personat më të pasur, pasuritë e të cilëve u rritën me 540 miliardë dollarë që nga marsi, përfshijnë themeluesin e Amazon, Jeff Bezos, themeluesin e Teslas, Elon Musk dhe atë të Facebook, Mark Zukerberg.

Oxfam pretendon se pasuritë e miliarderëve u rritën për shkak të ribotimit të tregjeve të aksioneve dhe një “ekonomie të manipuluar”, duke shkaktuar rritjen e pabarazisë gjatë “rënies më të keqe ekonomike në një shekull”.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në fund të vitit të kaluar, për Startup-in dhe Sipërmarrësin e Vitit 2020. Altin Prenga dhe Altin Kadareja flasin për zgjedhjet e tyre inovative, përshtatjen dhe suksesin e siguruar në 2020.

Gjatë vitit të kaluar u realizuan gjithësesi disa evente konkurruese siç ishte Elevator Lab, një kompeticion në mbështetje të zgjidhjeve teknologjike. IDEA është po ashtu në nxitje të ideve të reja të biznesit. Për të dy këto kemi sjellë edhe profilet e shkurtra të fituesve.

Specialja e kësaj radhe i kushtohet tregtisë online, e cila u zhvillua ndjeshëm, si për shkak të nxitjes së pandemisë, edhe për faktin se ishte në nivele embrionale para kësaj situate.

Një situatë e tillë rriti gjithashtu edhe potencialin e bashkëpunimit mes Fintech dhe sektorit të sigurimeve. Për këtë flasin përfaqësues të dy sektorëve.

Mes intervista risjellim …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale