Nga goli më i shpejtë te tifozët fantastikë, Shqipëria befasoi në Euro 2024 - Business Magazine Albania

Nga goli më i shpejtë te tifozët fantastikë, Shqipëria befasoi në Euro 2024

Nga goli më i shpejtë te tifozët fantastikë, Shqipëria befasoi në Euro 2024

Shqipëria sapo u kthye në shtëpi nga Euro 2024 në fund të grupit me vetëm një pikë, por këto fakte të thjeshta nuk thonë asgjë për kontributin e tyre të shkëlqyeshëm në turne në betejat pasionante  kundër tre prej ekipeve më të mira të turneut.

Me Shqipërinë si skuadra e dytë me renditjen më të ulët në Gjermani dhe duke përballur kampionët në fuqi, Italinë, në ndeshjen e tyre të hapjes, trajneri brazilian Sylvinho nuk mund të imagjinonte kurrë në ëndrrat e tij më të çmendura se sa mirë do të niste turneu i dytë i madh i Shqipërisë. Nga fishkëllima, Shqipëria bëri tre pasime, Italia gaboi një hedhje dhe mesfushori Nedim Bajrami vrapoi për të shënuar golin pas 23 sekondash për golin më të shpejtë ndonjëherë në Evropian.

Filloi gëzimi mes dhjetëra mijëra tifozëve të veshur kuq e zi në Dortmund, kaosi në baret dhe shtëpitë e kryeqytetit shqiptar, Tiranë, dhe një moment historik për kombin krenar ballkanik.

Italia pastaj shënoi dy herë, por Shqipëria i shtyu deri në fund, duke u afruar shumë me një barazim në fund të ndeshjes, duke fituar duartrokitje në stadium dhe duke i provuar botës për një skuadër që askush nuk i kishte dhënë shpresë.

Kundër Kroacisë në ndeshjen e tyre të ardhshme në Grupin B, Shqipëria sërish kënaqi tifozët e saj pasi sfidoi gjasat për të barazuar 2-2 me një gol në sekondat e fundit në një nga ndeshjet më emocionuese të turneut deri më tani.

Ata ishin më të përmbajtur në ndeshjen e tyre të tretë, një humbje e ngushtë 1-0 ndaj Spanjës, por gjithsesi i dhanë kundërshtarëve të tyre të famshëm shumë momente të pakëndshme përmes sulmuesve Jasir Asani dhe Kristjan Asllani.

‘Shumë krenar’ “Në përgjithësi, do ta konsideroja një paraqitje pozitive në këtë turne,” tha kapiteni i Shqipërisë, Berat Djimsiti. “Çdo gjë është e mundur në futboll dhe, me pak fat, mund të kishim bërë më shumë.”

Sylvinho, i cili solli brazilianin tjetër Doriva dhe argjentinasin Pablo Zabaleta për të punuar pranë tij në Tiranë, nuk kishte pendime. Ai foli emocionalisht për mënyrën se si skuadra e tij e re dhe e papërvojë ishte përmirësuar gjatë një viti e gjysmë nën drejtimin e tij dhe se si kishin bërë veten krenar në një grup të frikshëm që i kishte dhënë net pa gjumë përpara.

“Kur kthehemi gjashtë muaj më parë, shumë njerëz mendonin se do të pësonim tre, katër ose pesë gola në secilën ndeshje. Nuk ishte kështu,” tha ai. “Ne arritëm të konkurrojmë kundër tre ekipeve të mëdha kombëtare.”

Federata ambicioze e futbollit të Shqipërisë shpreson që përvoja në Gjermani t’i shërbejë mirë për të ardhmen, me më shumë paraqitje të rregullta në finale.

Një gjë për të cilën mund të jenë të sigurt është mbështetja e jashtëzakonshme. Shumë u befasuan kur panë shqiptarët që i tejkalonin numërikisht italianët në ndeshjen e parë dhe kjo vazhdoi gjatë gjithë kohës, zhurma dhe ngjyrat e tifozëve të tyre përputheshin me numrin e madh të tyre. Disa erdhën nga shtëpia, disa nga diaspora globale shqiptare.

“Nëse do të kishte një trofe për tifozët, atëherë ne e kemi fituar tashmë,” tha Faton Shkodra, 33 vjeç, duke kërcyer në një burim me miqtë në Hamburg pas ndeshjes me Kroacinë, i mbështjellë me flamuj të kuq me simbolin e shqiponjës dykrenare të kombit në të zezë.

“Ne jemi shumë krenarë për lojtarët tanë, ata janë shumë krenarë për ne.”

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0