Në QKR të rregjistruara 9800 biznese të reja për këtë vit - Business Magazine Albania

Në QKR të rregjistruara 9800 biznese të reja për këtë vit


Janë mbi 9800 subjekte të reja të regjistruara në Qendrën Kombëtare të Biznesit për 5-mujorin e parë të vitit. Sipas të dhënave të QKB, rritja krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, është 24 përqind, e cila i dedikohet edhe luftës kundër informalitetit.

Sipas llojit të aktivitetit, rezulton se shumica e bizneseve të reja janë në fushën e shitjes dhe servisit të automjeteve me 3366 subjekte.

Aktiviteti i dytë është ai bar-restoranteve dhe hoteleve me mbi 2350 njësi të reja, për të vazhduar me industrinë përpunuese me 651 biznese, shërbimet administrative, profesionet e lira dhe shërbimet e transportit.

Nga ana tjetër, numri i bizneseve të huaja të reja është 680 për 5-mujorin. Edhe për këtë kategori, llojet e preferuara të aktiviteteve janë ato që lidhen me shitje dhe serviset të automjeteve, bar-restorantet, industrinë përpunuese dhe profesionet e lira.

Ndërkohë, ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi ishte pikërisht në Qendrën Kombëtare të Biznesit për të parë se si funksionojnë procedurat e regjistrimit.

“Unë kuptova që për një orë kishte sportele që kishin arritur në numrin 38 ose 34 biznese që kishin marrë në konsideratë, që tregon se ka eficiencë për disa çështje që ato kanë nevojë të zgjidhin”, tha ajo.

Qendra Kombëtare e Biznesit ka bashkuar në një institucion, Qendrën Kombëtare të Regjistrimit dhe atë të Licencimit.

 

/Top-Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0