Në botën Forex-it - Business Magazine Albania

Në botën Forex-it

Forex

Shkruar nga Odisea Gora, kontributor në BusinessMag

Forex (Foreign exchange market) i njohur ndryshe si tregu i këmbimit valutor.

Me siguri, kur dëgjojmë WALL STREET na shkon menjëherë mendja tek ekonomia, bursa, aksione, letra me vlerë dhe mbi të gjitha paratë. Afro 400 vite më parë, Wall Street ishte një monopat gjithë llucë, një rrugë në adresën e qytetit të New York, i pozicionuar në drejtim të kishës së Trinitetit.

Sot është një vend tregu ku agjentë, ekonomistë, investitorë apo klientë të financës takohen për të shitur dhe blerë aksione. WALL STREET sot njihet si qendra e botës ekonomike.

Forex në thelb i referohet këmbimit të monedhave, ku ne shesim ose blejmë dhe në bazë të kursit valuator marrim humbje ose fitime. Influencimi më i madh i tregut bëhet nga bankat, institucionet, bizneset, qeveria dhe në fund individët. Për këtë arsye edhe tregu qëndron hapur 24 orë për pesë ditë të javës, ndërsa në fundjavë mbyllet. Njihet ndryshe OTC (Over the Counter). Volumi i tregut kur starton arrin shifrën marramendëse 5.5 trilionë $

Përse 5.5 Trilionë $?

Sipas statistikave të marra nga FMN (Fondi Monetar Ndërkombëtar) dollari amerikan përfshin +60%  të këmbimit valuator. I njohur ndryshe si mbreti i Forex-it.

Çfarë është Kursi i këmbimit?

Kursi i këmbimit është një koncept ekonomik që paraqet çmimin e një monedhe të caktuar kundrejt një monedhe tjetër. Faktorët që ndikojnë në kursin e këmbimit janë: Inflacioni, Deflacioni, Raportet e bilanceve tregtare, Statistikat e punësimit, Eventet ekonomike, Politika, Norma e GDP-së, etj.

Çfarë është GDP?

GDP është një masë monetare e vlerës së tregut të të gjitha mallrave dhe shërbimeve përfundimtare të prodhuara në një periudhë të caktuar kohore.

Përse po përkrahet kaq shumë Forex nga të rinjtë dhe jo vetëm?

 1. Është i thjeshtë për t’u tregtuar
 2. I aksesueshëm nga të gjithë
 3. Fitimet janë në kohë reale
 4. Nuk ka limite dhe përballon çdo vlerë që mund të fitohet
 5. Fillon me vlerën minimale 10 $
 6. Nuk Falimenton

Komponentët e tregtimit

 1. Çiftet e monedhave
 2. Brokeri
 3. Analiza Fondamentale
 4. Analiza Teknike
 5. Psikologjia e Tregtimit
 6. Menaxhimi i riskut

Burime informacioni për të gjithë që duan të njohin botën e forex–it

 1. Babypips
 2. Ninja Fx
 3. Forexhero
 4. VisionFx

Mesazh nga eksperienca personale.

Kur të futeni në botën e bursës, mos mendoni në terma të shkurtër, se si do të fitoni para sa më shpejt. Nëse jeni futur me këtë qëllim, shumë shpejt do të pendoheni dhe pastaj do t’i premtoni vetes se nuk do të ktheheni më këtu.

Mendoni në terma afatgjatë se si do të mësoni dhe të bëheni një ekspert i atij qëllimi që vërtet kërkoni të kapni (Liria Financiare).

Nëse shkon në një fast food, t’i duhet të paguash për ushqimin. Nëse kërkon të bësh muskuj duhet të stërvitesh. Nëse të pëlqen ajo vajza në shkollë, mos prit të ndodhë magjia. Ju shkoni në shkollë për vite me radhë për të marrë atë diplomë në fund. Si mundesh të vish këtu dhe të bëhesh i pasur brenda natës?

Më lejoni t’ju them se: “Asgjë nuk të vjen falas dhe kujto se nëse vërtet e do diçka më parë duhet të paguash për të.”

Më pas paratë dhe suksesi do t’ju ndjekin kudo që jeni.

Lexoni edhe: Strategjia mbi menaxhimin e buxhetit personal dhe krijimi i kapitalit tuaj

Një vështrim mbi Inxhinierinë Sociale

Të shesim me plan dhe jo me fat

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0