Strategjia mbi menaxhimin e buxhetit personal dhe krijimi i kapitalit tuaj - Business Magazine Albania

Strategjia mbi menaxhimin e buxhetit personal dhe krijimi i kapitalit tuaj

menaxhimin e buxhetit

Shkruar nga Odisea Gora, kontributor në BusinessMag

Nisur nga fakti se të gjithë, çdo fillim muaji, ndjehemi mirë  sepse presim shpërblimin nga puna mendoj se problemi qëndron në menaxhimin e parave tona. Jam shumë i bindur se shumë prej nesh vazhdojnë të punojnë, por ende nuk kanë një buxhet të tyrin personal. Përse?!

Faktorët që nuk ju lënë të krijoni një buxhet.

 1. Përshtatja në shoqërinë moderne.
 2. Aktivitet në fundjavë.
 3. Dëshirat dhe epshet.
 4. Egoja (Të dukemi të pasur)
 5. Shopping (produkte të shtrenjta)
 6. Kredi pa investime

Si të rris buxhetin?

 1. Ndiq paratë jo rehatinë
 2. Krijo një rutinë të re
 3. Investo në veten tënde
 4. Investo shuma të vogla në bursa me afat të gjatë kohor
 5. Shpenzo më pak në fundjavë
 6. Disiplinohu
 7. Puno dhe mos u anko
 8. Menaxho

Sfida më e rëndesishme për krijimin e buxhetit.

Milioni i parë do të jetë sfida juaj. Kur të arrini të krijoni këtë vlerë krejtësisht të vetëm, atëherë do t’ju them se jeni në rrugën e duhur. Do të ndiheni të pushtetshëm, të pavaruar dhe mbi të gjitha do t’i vlerësoni paratë tuaja.

Kur arrita të kisha në duart e mia plot 1 milion kuptova shumë gjëra. U disiplinova dhe tani jam duke i meaxhuar ato. Për të menaxhuar paratë do t’ju duhet një vetëkontroll tek vetja juaj, nëse nuk e krijoni këtë një tjetër do t’ua marrë ato.

Monefy

Monefy është aplikacioni, i cili do t’ju mundësojë një statistikë se në çfarë kategorie ju shpenzoni paratë tuaja, duke ju dhënë mundësinë e monitorimit të çdo vlere që shpenzoni. Është shumë i thjeshtë në përdorim dhe mund ta shkarkoni në Play Store ose App Store krejtësisht pa asnjë kosto dhe falas.

Do t’ju rekomandoja ta përdorni çdo ditë aplikacionin për tre muaj rresht dhe pastaj në fund do të jeni në gjendje të keni një analizë të parave tuaja. Kjo do t’ju japë mundësinë të kurseni dhe të krijoni një buxhet të shëndetshëm.

Këshilla motivimi rreth parave

 1. Bëhuni të pasur, jo të dukeni të tillë.
 2. Paratë dhe koha fluturojnë.
 3. Njerëzit e pasur nuk veshin Louis Vuitton.
 4. Të pasurit mendojnë për breza, të varfrit për të shtunën në mbrëmje.
 5. Njerëzit e pasur bëjnë para, të varfrit fëmijë.
 6. Ai që martohet për dashuri pa para kalon netë të mira dhe ditë të keqija.
 7. Kur isha fëmijë mendoja se paratë ishin gjëja me e rëndësishme në jetë. Tani që jam rritur e di që janë vërtet.
 8. Çdo ditë që ngrihem shikoj listën në Forbes për njerzit më të pasur në botë. Nëse nuk jam aty, shkoj në punë.
 9. Nëse mendon se askujt nuk i intereson nëse je gjallë provo të mos paguash dy muaj faturat.
 10. Arsimi i lartë do t’ju sigurojë një jetesë të mirë, mësimet e jetës do t’ju bëjnë të pasur.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0