Ndryshimi midis nje drejtuesi dhe nje shefi - Business Magazine Albania

Ndryshimi midis nje drejtuesi dhe nje shefi


Richard Branson*

Ka ndryshim midis nje drejtuesi dhe nje shefi. Ne librin tim te sapo dale ne treg, The Virgin Way, une kam vene  perballe njera tjetres drejtimin e mire kundrejt menaxhimit te keq.

Menaxhimi ka te beje me teper me ruajtjen e proceseve, disiplinave dhe sistemeve se sa me ndryshimin e tyre.
Udheheqesit e forte, nga njera ane, ndersa ruajne stabilitetin, duhet te kene vizion, kreativitet dhe ndoshta, akoma me e rendesishme, aftesine per te ndikuar te tjeret qe te ndjekin dhe ti mbeshtesin ato ne sfidat e tyre per ta cuar organizaten e tyre ne territore shpesh here shume te rrezikshme.
Ashtu sic thote edhe perkufizimi, udheheqja e mire ka te beje me marrjen e rrezikut ne sy dhe ecjen perpara per te gjetur rruge te re praktike ku biznesi mund te zhvillohet dhe te perparoje. Nje udheheqje e dobet, nga ana tjeter, tenton te jete statike, te ruaje status-quo dhe te flere mbi dafina.

Modeli i “mos levizjes se anijes” mund te jete nje model biznesi i praktikueshem rreth 20 vite me pare. Por ne kohen e cmendur te biznesit sot, nuk eshte me  nje opsion. Qendrimi ne nje vend sot do te thote te ecesh mbrapsht dhe shpejt.

 * drejtues i Virgin Group, investitor dhe sipermarres anglez

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0