Ndryshimi fillon nga ju


A menduat për pyetjet që ju bëra tek artikulli i djeshëm?

Lexoni: Kufizimet fillojnë nga mendja juaj

Ajo që dua t’ju them sot ështe se çdo gjë që keni arritur dhe doni të arrini vjen prej jush, prej mendjes suaj.

Ju vetë i vendosni kufijtë dhe pritshmëritë për atë që dëshironi në jetë, prandaj ju përmenda tek artikulli i mëparshëm se hapi i parë për t’u çliruar nga kufizimet tuaja është të mësoni se si të kontrolloni dhe të ndryshoni perceptimin tuaj për gjendjen tuaj aktuale.

Me këtë në mendje, ju mund të merrni në mënyrë aktive përgjegjësinë e rrethanave tuaja për të ndërtuar dhe krijuar mundësi të reja.

Pra, si të filloni?

Mendoni sikur jeni në plazh dhe po shihni baticën. Kur valët janë kundër jush, ndiheni sikur po përjetoni një betejë të vështirë. Por kur valët janë me ju, si prsh kur jeni duke bërë surfing, papritmas ekziston kjo forcë e padukshme – një vrull që ju shtyn dhe jeni në gjendje të shkoni me valët pa problem dhe po realizoni qëllimin tuaj.

Pra, marrja e përgjegjësive për rrethanat tuaja është që në mënyrë sistematike të ktheni valët në favorin tuaj. Kjo do të thotë që ju në mënyrë aktive dhe strategjike ti krijoni mundësinë vetes për të arritur aty ku doni të arrini. Por së pari, ju duhet të dini se çfarë doni. Ju duhet të dini se ku po shkoni në mënyrë që të vendosni qëllimet e duhura dhe veprimet e duhura për t’u nisur atje, apo jo?

Ju gjithashtu duhet të shihni gjërat në lidhje me drejtimin se ku doni të arrini. A besoni se një ndryshim i madh kërkon një lloj vendimi të madh, dramatik?

E vërteta është se ndryshimi, sidomos ndryshimi i madh, pothuajse nuk ndodh kurrë si një rezultat i papritur dhe i njëanshëm. Ndryshimet nuk ndodhin nga një vendim i papritur. Rezultatet që kanë sukses, janë rezultatet që arrihen nga një sërë faktorësh që kanë filluar shumë kohë më parë.

Mendoni për vendimin e fundit që keni bërë. Farat që kulmuan në të, u mbollën muaj ose ndoshta edhe një vit më parë, apo jo?

Ju mund të thoni se këto fara filluan të zhvilloheshin pasi ju vendosët të punonit për to. Pikërisht kështu funksionon jeta jonë. Është një seri ngjarjes që kërkon shumë punë për të ecur përpara.

Duhet të kuptoni se ndryshimi vërehet me kalimin e kohës, ne nuk i shikojmë ndryshimet dhe zhvillimet që na ndodhin në jetë. Por kur kthejmë kokën pas e kuptojmë se ato ndryshimet e vogla gjatë rrugës kanë sjellë në rezultate të mëdha.

Pra, sekreti për të kthyer valët në favorin tuaj, është për të ndryshuar prespektivën tuaj për jetën.

Lexoni: 3 mënyra për të rritur përgjegjësinë sociale në modelin tuaj të biznesit

Çdo gjë fillon nga mënyra se si ju i shikoni gjërat. Sapo ndryshoni prespektivën tuaj, ju do të shikoni ndryshimin në jetën tuaj. Ju do të filloni t’i bëni gjërat ndryshe dhe shumë shpejt kjo do ju bëhet zakon, prandaj është e rëndësishme të filloni tani, sepse ndryshimi i madh realizohet nga veprimet e qëndrueshme.

Dallimi më i madh midis atyre që përparojnë dhe atyre që nuk përparojnë është se ata që përparojnë kalojnë një ndryshim të përgjithshëm në mentalitet. Ata e kuptojnë nevojën për të parë gjërat ndryshe dhe si rezultat, ata janë në gjendje të veprojnë ndryshe, gjë që çon në rezultate të suksesshme.

Sapo të keni përjetuar këtë ndryshim në perspektivë, jeni në gjysmë të rrugës të udhëtimit për të marrë në dorë jetën tuaj.

/Lifehack

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale