Ndaloni zakonet e këqija të lidershipit me një listë "NOT-TO-DO" - Business Magazine Albania

Ndaloni zakonet e këqija të lidershipit me një listë “NOT-TO-DO”

këqija të lidershipit

NGA MOSHE ENGELBERG

Le të kuptojmë se cilat zakone ju pengojnë të jeni lideri që dëshironi të jeni. “Atëherë ne do të gjejmë mënyra që ju të ndaloni së bëri ato dhe të krijoni hapësirë për sjellje më produktive.”

Ajo që kam gjetur është se për shumicën e njerëzve, ndalimi i zakoneve të këqija fillimisht i bën ata shumë më të prirur të kenë sukses në fillimin e zakoneve të mira. Zakonet që ndaloni mund të jenë ndërprerja e të tjerëve, fshehja në zyrën tuaj ose shmangia e prioriteteve duke u mbytur në email dhe takime – çdo gjë që ju pengon të jeni plotësisht të pranishëm dhe të fokusuar në atë që ka më shumë rëndësi.

Është njësoj si të kesh një listë “Nuk duhet bërë” për t’u shoqëruar me listën tuaj “Për të bërë”. Për shembull, CEO i teknologjisë shëndetësore, Jon, e kishte të vështirë të përfundonte “To-Do” të tij kryesore – duke hartuar strategjinë e tyre të re të rritjes. Kështu, ai shtoi zakonet kryesore të këqija që penguan në listën “Nuk duhet bërë”. Ai u angazhua të ndalonte së kërkuari përsosmëri nga ekipi i tij për idetë e tyre të rritjes dhe të ndalonte së shkuari në takime që nuk ishin thelbësore. Ndalimi i këtyre zakoneve krijoi një mundësi për të bërë punën e rëndësishme të strategjisë që kishte nevojë për energjinë e tij.

Bëjni vetes këto pyetje dhe më pas hartoni listat tuaja:

  • Cilat janë prioritetet më të rëndësishme në të cilat duhet të përqendroheni për mirëqenien e organizatës suaj?
  • Cilat zakone të këqija ju pengojnë t’i arrini ato?
  • Çfarë ju ndihmon të ktheheni në rrugën e duhur?

Këtu keni 5 hapa për të ndaluar zakonet e këqija dhe për të ndërtuar një sukses më të madh

Gjeni prioritetin tuaj kryesor. Merrni frymë thellë dhe shkruani gjënë e vetme më të rëndësishme për ju, në rolin tuaj të veçantë dhe me gjeniun tuaj unik, ku duhet të përqendroheni. Përsëriteni me prioritete shtesë sipas dëshirës.

Gjeni zakonet tuaja më të mira dhe  më të këqija. Rendisni tre sjelljet kryesore që pengojnë vazhdimisht përparimin në ato prioritete ose ju pengojnë të shpenzoni kohën dhe energjinë tuaj për to.

Lexo: Video/ Falë Inteligjencës Artificiale, në Kinë mësuesi u lexon mendjen nxënësve

Bëni rregullat tuaja më të mira të “ndalimit”. Bëni një rregull “Nuk duhet bërë” për të ndaluar veten nga përfshirja në secilën prej këtyre zakoneve të këqija. Jini shumë specifik në lidhje me kufizimet që vendosni. Bëjini ato realiste. Filloni me hapa të vogla për të ndërtuar sukses.

Gjeni zakone zëvendësuese. Bëni një listë të asaj që do të mendoni, thoni ose bëni në vend të zakonit që keni ndërprerë. Ushtrojeni në mendjen tuaj dhe me zë të lartë, pastaj në jetën reale me situata me rrezik të ulët.

Ndiqni progesin tuaj. Zakonet e këqija shpesh janë të rrënjosura thellë dhe vështirë të shkëputen. Pra, kur të vini re se keni bërë pak progres, gjurmojeni atë. Dhe nëse tërhiqeni pas, faleni veten dhe nisni përsëri. Shihni nëse mund të gjeni se cilat situata dhe stimuj e bëjnë më të lehtë dhe cilat e bëjnë më të vështirë.

Identifikimi, zotërimi dhe ndalimi i zakoneve të këqija është një nga çelësat kryesorë për udhëheqjen e suksesshme. Do t’ju ndihmojë të jeni ai lloj lideri autentik që të tjerët duan të kenë pranë.

INC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0