Navy Yard Capital LLC mbështet Rubicon Sh. A në financimin e raundit te fillimit - Business Magazine Albania

Navy Yard Capital LLC mbështet Rubicon Sh. A në financimin e raundit te fillimit

Navy Yard Capital LLC

Firma e kapitalit sipërmarrës Navy Yard Capital LLC njoftoi pjesëmarrjen e saj në financimin e fillimit të projektit të fintech me bazë në Shqipëri Rubikon Sh.A. Rubikon Sh.A po zhvillon mënyra për të thjeshtuar shërbimet e pagesave dixhitale, duke lëvizur konsumatorët nga modeli tradicional i shitjes me pakicë në mobile banking. “Mobile banking është rruga e së ardhmes.

Nëse kriza Covid na mësoi ndonjë gjë, është se njerëzit kanë nevojë për mënyra më të lehta, më të shpejta dhe shumë më të arritshme për të bërë transaksione bankare dhe pagese. Dr. Rick Murphree, partner menaxhues në Navy Yard Capital tha se “Rubikon Sh.A.” është në krye të  zhvendosjes së sjelljes së konsumatorit dhe ka treguar se ka aftësitë dhe mënyrën e duhur për të bërë hapin e kërkuar në atë transformim”, shtoi ai.

“Ne jemi të ngazëllyer që po punojmë me Navy Yard Capital”, tha Dr. Armand Brahaj, Themelues i Rubikon Sh.A . Rubikon Sh.A  filloi zhvillimin e softuerit dhe protokolleve të kërkuara që nga viti 2019 dhe do të lëshojë një version publik Beta në fillim të vitit 2021.

“Gati 60% e popullsisë në Shqipëri nuk përdor bankat; prandaj, ata nuk kanë mjete moderne të planifikimit dhe buxhetimit të financave ditore. Qëllimi ynë është t’i sigurojmë personit mesatar shërbime të pagesave digjitale, në të cilat mund të kenë lehtësi nga komoditeti i shtëpisë së tyre. Të kesh mbështetjen financiare të partnerëve të tillë si Navy Yard Capital, na siguron mjetet për të arritur qëllimet tona”, shtoi Dr. Brahaj.

Financimi i fillimeve për Rubikon Sh.A mbyllet në dhjetorin e vitit 2020.

Navy Yard Capital LLC është një firmë me kapital sipërmarrje me bazë në Delaware, e cila përqendrohet në nisjen në faza fillestare në fushat e teknologjisë dhe fintech. Së bashku me financimin, ai gjithashtu ofron këshillim dhe njohuri teknike për të ndihmuar shkallën e fillestarëve.

Rreth Rubicon Sh. A

Me qendër në Tiranë, Rubicon u themelua nga Armand Brahaj, ish CEO dhe themelues i Shqipëria.Com Shpk, HOST.al dhe bashkëthemelues i Zana Technologies GmbH. E mbështetur nga investitorë nga Shqipëria dhe jashtë saj, kompania ka zhvilluar teknologjinë e saj bazuar në përvojën e një ekipi që kanë më shumë se 20 vjet në shërbimet bankare dhe të teknologjisë së informacionit.

PRLOG

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0