Navy Yard Capital LLC mbështet Rubicon Sh. A në financimin e raundit te fillimit

Navy Yard Capital LLC

Firma e kapitalit sipërmarrës Navy Yard Capital LLC njoftoi pjesëmarrjen e saj në financimin e fillimit të projektit të fintech me bazë në Shqipëri Rubikon Sh.A. Rubikon Sh.A po zhvillon mënyra për të thjeshtuar shërbimet e pagesave dixhitale, duke lëvizur konsumatorët nga modeli tradicional i shitjes me pakicë në mobile banking. “Mobile banking është rruga e së ardhmes.

Nëse kriza Covid na mësoi ndonjë gjë, është se njerëzit kanë nevojë për mënyra më të lehta, më të shpejta dhe shumë më të arritshme për të bërë transaksione bankare dhe pagese. Dr. Rick Murphree, partner menaxhues në Navy Yard Capital tha se “Rubikon Sh.A.” është në krye të  zhvendosjes së sjelljes së konsumatorit dhe ka treguar se ka aftësitë dhe mënyrën e duhur për të bërë hapin e kërkuar në atë transformim”, shtoi ai.

“Ne jemi të ngazëllyer që po punojmë me Navy Yard Capital”, tha Dr. Armand Brahaj, Themelues i Rubikon Sh.A . Rubikon Sh.A  filloi zhvillimin e softuerit dhe protokolleve të kërkuara që nga viti 2019 dhe do të lëshojë një version publik Beta në fillim të vitit 2021.

“Gati 60% e popullsisë në Shqipëri nuk përdor bankat; prandaj, ata nuk kanë mjete moderne të planifikimit dhe buxhetimit të financave ditore. Qëllimi ynë është t’i sigurojmë personit mesatar shërbime të pagesave digjitale, në të cilat mund të kenë lehtësi nga komoditeti i shtëpisë së tyre. Të kesh mbështetjen financiare të partnerëve të tillë si Navy Yard Capital, na siguron mjetet për të arritur qëllimet tona”, shtoi Dr. Brahaj.

Financimi i fillimeve për Rubikon Sh.A mbyllet në dhjetorin e vitit 2020.

Navy Yard Capital LLC është një firmë me kapital sipërmarrje me bazë në Delaware, e cila përqendrohet në nisjen në faza fillestare në fushat e teknologjisë dhe fintech. Së bashku me financimin, ai gjithashtu ofron këshillim dhe njohuri teknike për të ndihmuar shkallën e fillestarëve.

Rreth Rubicon Sh. A

Me qendër në Tiranë, Rubicon u themelua nga Armand Brahaj, ish CEO dhe themelues i Shqipëria.Com Shpk, HOST.al dhe bashkëthemelues i Zana Technologies GmbH. E mbështetur nga investitorë nga Shqipëria dhe jashtë saj, kompania ka zhvilluar teknologjinë e saj bazuar në përvojën e një ekipi që kanë më shumë se 20 vjet në shërbimet bankare dhe të teknologjisë së informacionit.

PRLOG

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale