NASA hap stacionin e hapësirës për misionet private të astronautëve


Të rriturit, të cilët ëndërronin të bëheshin astronautë kur ishin fëmijë, shumë shpejt do ta kenë  këtë mundësi. NASA po propozon nisjen që nga viti 2020 të misioneve private të astronautëve në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës .

Si pjesë e direktivës së saj për të hapur stacionin për përdorim komercial, agjencia amerikane e hapësirës do të mbështesë deri në dy misione private në stacionin e hapësirës çdo vit. Misionet mendohet të zgjasin deri në 30 ditë secila. Astronautët privatë do të marrin një automjet të hapësirës komerciale të aprovuar nga NASA në stacionin hapësinor. Ata do të kryejnë punë komerciale dhe marketingu. Por, përdorimi i këtyre austronautëve për misione private ka një kusht, puna duhet të lidhet me misionin e NASA-s.

Lexo: NASA shpall tre dizajnet më të mira për shtëpitë në Mars

Ju gjithashtu keni nevojë të jeni në formë, duke përmbushur standardet e vështira mjekësore të NASA-s dhe kërkesat e trajnimit dhe çertifikimit të stacionit hapësinor

Do të kushtojë më shumë se  35,000 dollarë një natë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Në çmim përfshihet fluturimi, qëndimi në dhomë dhe në bord.

Fillimi i misioneve private të astronauteve është pjesë e një përpjekjeje të madhe për të zgjeruar veprimtarinë tregtare në stacionin e hapësirës përtej kërkimit dhe zhvillimit. Direktiva më e re e NASA-s synon të lejojë prodhimin komercial dhe të lejojë që NASA dhe astronautët privatë, të kryejnë aktivitete të reja komerciale në laboratorin orbital. Në një nga deklaratat e saj, NASA parashtroi disa kërkesa që duhet të përmbushen, duke përfshirë një vlerësim fizibiliteti, përpara se të lejoheshin  misione të tilla.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale