NASA shpall tre dizajnet më të mira për shtëpitë në Mars

NASA shpall tre dizajnet më të mira për shtëpitë në Mars


NASA ka ndërmarrë hapin të krijojë realitetin ndërplanetar, duke shpallur tre finalistët kryesorë për sfidën e saj të vazhdueshme: 3D-Printed Habitat Challenge. Sfida filloi në 2015-ën dhe ka përfshirë ekipe që konkurrojnë për të dizajnuar strehëza të përshtatshme për Hënë, Mars dhe më tej. Një grup inxhinierësh dhe artistësh, treguan një dizajn modular të përbërë nga katër hapësira të dallueshme, përfshirë edhe bimët në rritje. Tre ekipet ndanë një çmim prej 100,000 dollarë mes tyre. Në raundin e ardhshëm, që do të mbahet në muajin maj, finalistët do të modelojnë 3D-print në shkallën e dizenjove të tyre, ndërsa konkurrojnë për çmimin 800,000 dollarë.

Lexo:  NASA ofron vende të reja pune. Ja çfarë duhet të bëjnë të interesuarit

Konkursi është zhvillimi më i fundit në misionin e NASA-s për t’i dërguar njerëzit në Hënë dhe, përfundimisht, në Mars. Nëntorin e kaluar, agjensia njoftoi se nëntë kompani amerikane kishin të drejtë të konkurronin me 2.6 miliardë dollarë kontrata gjatë 10 viteve të ardhshme për të ofruar shërbime në hënë. Presidenti Donald Trump nënshkroi Direktivën e Hapësirës 1 për rivendosjen e programit hapësinor të Amerikës në eksplorim dhe zbulim.

Direktiva e Politikave Hapësinore 1 shënon hapin e parë në kthimin e astronautëve amerikanë në Hënë për eksplorimin dhe përdorimin afatgjatë. Këtë herë, jo vetëm që do të vendoset atje flamuri amerikan, por do të jenë edhe gjurmët e këmbëve të austronautëve. Do të krijohen bazat  për një mision eventual në Mars.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0