Nasa formon një ekip të pavarur për të studiuar shenjat e pashpjegueshme të UFO-ve - Business Magazine Albania

Nasa formon një ekip të pavarur për të studiuar shenjat e pashpjegueshme të UFO-ve

UFO-ve

NASA po nis një studim të UFO-ve si pjesë e një shtytjeje të re drejt shkencës me rrezik të lartë dhe me ndikim të lartë.

Agjencia hapësinore njoftoi të enjten se po krijonte një ekip të pavarur për të parë se sa informacion është i disponueshëm publikisht për këtë çështje dhe sa shumë nevojitet për të kuptuar pamjet e pashpjegueshme. Ekspertët do të shqyrtojnë gjithashtu mënyrën më të mirë për të përdorur të gjithë këtë informacion në të ardhmen.

“Ne nuk po i shmangemi rrezikut të reputacionit,” tha Thomas Zurbuchen, shefi i misionit shkencor të NASA-s gjatë një transmetimi online të Akademisë Kombëtare të Shkencave. “Besimi ynë i fortë është se sfida më e madhe e këtyre fenomeneve është se është një fushë e varfër me të dhëna.”

NASA e konsideron këtë një hap të parë në përpjekjen për të shpjeguar pamjet misterioze në qiell të njohura si UAP, ose fenomene ajrore të paidentifikuara.

Lexoni: Ne do të shkojmë në Uran! NASA do të shpenzojë miliarda dollarë për misione të reja në hapësirë

Studimi do të fillojë këtë vjeshtë dhe do të zgjasë nëntë muaj, duke kushtuar jo më shumë se 100,000 dollarë. Ai do të jetë tërësisht i hapur, pa përdorur të dhëna të klasifikuara ushtarake.

Nasa tha se ekipi do të udhëhiqet nga astrofizikani David Spergel, president i Fondacionit Simons për avancimin e kërkimit shkencor. Në një konferencë shtypi, Spergel tha se i vetmi nocion i paramenduar që hyn në studim është se UAP-të ndoshta do të kenë shpjegime të shumta.

“Ne duhet t’u qasemi të gjitha këtyre pyetjeve me një ndjenjë përulësie,” tha Spergel. “Pjesën më të madhe të karrierës sime e kalova si kozmolog. Mund t’ju them se nuk e dimë se çfarë përbën 95% të universit. Pra, ka gjëra që ne nuk i kuptojmë.”

/theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0