Muzikanti Akon po krijon një qytet futuristik, ku e gjithë ekonomia do të mbështetet në kriptomonedhën e tij AKoin - Business Magazine Albania

Muzikanti Akon po krijon një qytet futuristik, ku e gjithë ekonomia do të mbështetet në kriptomonedhën e tij AKoin


Këngëtari i nominuar për GRAMMY, Akon planifikon të ndërtojë një qytet futuristik në Senegal dhe të bazojë ekonominë e saj rreth një monedhe të re virtuale të quajtur AKoin.

Udhëheqësi 45-vjeçar, i cili ka lindur në Misuri, por me prejardhje nga Senegali dhe kaloi shumë nga fëmijëria e tij atje, pretendoi se mund të ishte “shpëtimtari i Afrikës“.

Akon shpreson se kriptomonedha e tij e re Akoin do të jetë në qendër të një qyteti të bazuar 100% në kriptomonedha, i quajtur Crypto City – afër kryeqytetit të Dakarit.

Ashtu si bitcoin, monedha dixhitale do të funksionojë jashtë sferës së qeverive dhe institucioneve financiare tradicionale, që do të thotë “do të sjellë pushtetin përsëri te njerëzit“.

Duke folur në një panel gjatë Cannes Lions 2018, artisti i rritur në Senegal tha: “Unë mendoj se blockchain dhe kriptomonedhat mund të jenë shpëtimtarët për Afrikën në shumë mënyra“.

Lexoni: UNICEF po mbledh fonde përmes kriptomonedhave

Ai tha se teknologjia sjell fuqinë tek njerëzit dhe sjell sigurinë përsëri në sistemin e monedhës.

Akoni këmbënguli se “do të lejonte njerëzit ta përdorin atë në mënyra ku mund të avancojnë vetë dhe të mos lejojnë qeverinë t’i mbajnë të mposhtur”.

Sipas faqes së internetit të Akoin, Crypto City do të krijohet në 2.000 hektarë tokë të dhënë nga Presidenti i Senegalit, Macky Sall.

Ai thotë: “Qyteti është pesë minuta larg nga aeroporti i ri ndërkombëtar, afër bregut dhe një udhëtim i shkurtër nga Dakari, kryeqyteti i Senegalit (atdheu i Akon).”

Ky qytet i planifikuar përmban gjithçka ndërtesa banimi, parqe, dyqane, stadiume, industri të lehta, universitete dhe shkolla. Crypto City i Akon ka mundësi për markat, bizneset dhe individët për të krijuar përvoja të mahnitshme dhe gjithëpërfshirëse në një mjedis futuristik dhe mirëpret çdo njeri që kërkon të ndërhyjë në të ardhmen.

Këngëtari i ‘Smack That‘ pranon se ai është vetëm vizionar për projektin dhe është i lumtur që “të lejojë Geeks-at ta bëjnë realitet atë”.

burimi: thesun.co.uk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0