Muzika në sfond mund të rrisë produktivitetin. Si të zgjidhni listën e duhur muzikore? - Business Magazine Albania

Muzika në sfond mund të rrisë produktivitetin. Si të zgjidhni listën e duhur muzikore?

Muzika është magjike. Ka potencialin për të rritur përqendrimin, mentalitetin dhe performancën tonë. Në kontekstin e punës, muzika në sfond (përfshirë zhanrin klasik të hulumtuar gjerësisht) është gjetur se përmirëson performancën tonë. Hulumtimi im ka treguar se muzika është një mjet i fuqishëm rregullues emocional dhe një meta-analizë e kohëve të fundit zbuloi se terapia muzikore është një mënyrë efektive për të reduktuar ndjenjat e stresit dhe ankthit.

Kjo do të thotë se zgjedhja e llojit të duhur të muzikës, në kohën e duhur dhe për detyrën e duhur, mund të jetë një nxitës i fuqishëm i produktivitetit. Mund të përmirësojë disponimin tuaj dhe t’ju bëjë më të relaksuar, të fokusuar dhe më të aftë.

Në të njëjtën kohë, llojet dhe aspektet specifike të muzikës që ndikojnë në performancën tonë janë të ndryshueshme. Një madhësi nuk i përshtatet të gjithave, kështu që t’i kushtoni vëmendje nuancave të hulumtimit është kritike për të shfrytëzuar përfitimet e mundshme të muzikës ndërsa punoni. Këtu janë disa gjëra që kushdo që është i interesuar të përdorë muzikën për të përmirësuar performancën e tij duhet të marrë parasysh:

1) Personaliteti juaj përcakton nëse dhe sa përfitoni nga muzika në sfond ndërsa punoni.

Nëse jeni ekstrovert, do të prireni të jeni natyrshëm të nën-stimuluar, kjo është arsyeja pse performanca juaj ka të ngjarë të rritet me muzikë në sfond ose shpërqendrime të vogla. Anasjelltas, të qenit introvert rrit probabilitetin që të gjeni ndonjë zhurmë në sfond, duke përfshirë muzikën, shpërqendruese, deri në atë pikë sa të dëmtojë performancën tuaj. Kjo pasqyron studimet klasike në psikologji që tregojnë se rezultati i ekstraversionit të njerëzve parashikon se sa mirë ata përballen me privimin ndijor: individët introvertë mund të kalojnë shumë më gjatë vetëm dhe në heshtje sesa individët ekstravertë.

Lexo edhe: Të vetëpunësuarit janë më të lumtur

2) Zgjedhja juaj e muzikës ndikohet nga dëshira juaj për të ngritur humorin, edhe kur nuk jeni të vetëdijshëm për këtë.

Kur ndiheni të lumtur, për shembull, ka të ngjarë të zgjidhni muzikë optimiste. Kur ndiheni të trishtuar ose melankolikë, do të zgjidhni muzikë dramatike dhe emocionale, e cila mund të jetë mjaft katartike.

Po kështu, shumica e njerëzve performojnë më së miri kur zgjedhin muzikë që përputhet me personalitetin e tyre natyror: ekstravertët, të sigurt, shpesh zgjedhin këngë optimiste dhe gazmore; njerëzit kureshtarë dhe intelektualë përqendrohen më së miri me xhazin ose klasikun; dhe tipat jokonformistë, rebelë mund të gravitojnë drejt metalit të rëndë, hip hopit ose punk rock-ut. Kjo do të thotë, kur po kërkoni të përqendroheni ose të frymëzoheni, keni dy zgjedhje:

  • Zgjidhni muzikë që do të përmirësojë natyrshëm gjendjen tuaj emocionale.
  • Përmirësoni gjendjen tuaj emocionale duke zgjedhur muzikë që përfaqëson mënyrën se si dëshironi të ndiheni.

3) Çuditërisht, efektet e muzikës në performancë varen kryesisht nga kompleksiteti i detyrës.

Kur ndiheni rehat duke bërë diçka, sepse jeni të aftë, me përvojë dhe jeni pak a shumë në modalitetin autopilot, muzika në sfond ka më shumë gjasa t’ju ndihmojë të fokusoheni edhe më shumë. Anasjelltas, nëse thjesht po mësoni të bëni diçka komplekse ose relativisht të pakualifikuar në një detyrë të re, do të dëshironi të shmangni muzikën ose çdo zhurmë në sfond – të paktën në fillim.

Nëse duhet të punoni në një detyrë të mërzitshme ose të lehtë (qoftë e re apo e vjetër), muzika mund të rrisë vëmendjen tuaj duke ofruar stimulim shtesë në trurin tuaj. Kjo bazohet në një parim të vjetër psikologjik që thekson faktin se performanca është përgjithësisht më e mirë në një nivel të ndërmjetëm stimulimi. Ashtu si të qenit shumë i shqetësuar ose i stresuar do të dëmtojë performancën tuaj, po ashtu do të jetë nëse jeni të mërzitur ose tepër të relaksuar.

4) Muzika në sfond mund të jetë një kundërhelm i mirë për shpërqendrimet e tjera.

Nëse jeni duke punuar në një zyrë, shtëpi ose kafene të zhurmshme, ndoshta jeni mirënjohës për kufjet tuaja që anulojnë zhurmën e ambientit. Edhe për ata që preferojnë të punojnë në heshtje, zgjedhja e muzikës së duhur ka më shumë gjasa t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të përqendroheni sesa të dëgjoni kolegët, fëmijët ose të huajt e tyre. Me pak fjalë, muzika është një shpërqendrim qetësues nga ndërprerjet e tjera të lodhshme ose irrituese të zhurmës.

5) Disa studime raportojnë se muzika në sfond është më e dobishme (dhe më pak shpërqendruese) kur nuk ka tekste.

Ne mendojmë, shkruajmë dhe lexojmë me fjalë, kështu që minimizimi i informacionit verbal ndaj të cilit jemi të ekspozuar do të reduktojë ndërhyrjen.

Në fund të fundit, ne të gjithë jemi unikë dhe marrëdhënia jonë me muzikën është personale. Kjo përfshin aftësinë tonë për ta përdorur atë si shoqërues për çdo aktivitet, duke përfshirë punën. Në këtë kuptim, mënyra më e mirë për të kuptuar se çfarë funksionon për ju është thjesht të provoni gjërat. Përdorimi i hulumtimit të mësipërm për t’ju udhëhequr dhe eksperimentuar. Kushtojini vëmendje mënyrës sesi silleni në prani të muzikës së ndryshme. Thjesht mund të mësoni diçka të re./ Harvard Business Review

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0