Musk urdhëron kthimin e punonjësve në zyra. Në SHBA rihapet debati: puna në “distancë apo fizikisht” - Business Magazine Albania

Musk urdhëron kthimin e punonjësve në zyra. Në SHBA rihapet debati: puna në “distancë apo fizikisht”

Kërkesa e Elon Musk që stafi i Tesla të ndalojë “telefonatat” dhe të kthehet në zyrë e ka shtyrë njeriun më të pasur në botë në debatin e zhurmshëm mbi të ardhmen e punës dhe tregon sërish se disa drejtues ekzekutivë mbeten të shurdhër ndaj kërkesës në rritje të punonjësve për fleksibilitet.

“Të gjithëve në Tesla u kërkohet të kalojnë të paktën 40 orë në zyrë në javë”, shkroi Musk në një mesazh drejtuar punonjësve të prodhuesit të makinave elektrike. Kjo “duhet të jetë aty ku ndodhen kolegët tuaj aktualë, jo ndonjë pseudo zyrë e largët. Nëse nuk paraqiteni, do të supozojmë se keni dhënë dorëheqjen. Sa më lart pozicioni juaj në punë, aq më e dukshme duhet të jetë prania juaj.”

Por ky urdher mund të mos jetë i pranueshëm për disa në Tesla dhe sigurisht që do të trembë stafin në Twitter, të cilin Musk po kërkon të blejë, të cilët kanë gëzuar një politikë pune nga kudo gjatë gjithë pandemisë. Në tregun e sotëm të ngushtë të punës, me pagat në rritje dhe punëtorët që largohen me ritme rekord, politika e Musk mund t’i kushtojë atij shumë talente.

“Kompanitë që kërkojnë që punonjësit e tyre të kthehen në zyrë ka të ngjarë të përballen me një sërë problemesh,” tha Brian Kropp, kreu i kërkimit të burimeve njerëzore në Gartner Inc., një kompani konsulence teknologjike. “Ata ose do të kenë akses në një grup më të vogël talentesh ose do të duhet të paguajnë një prim kompensimi për t’i detyruar punonjësit të kthehen.”

Më shumë se dy nga tre të ashtuquajturit punëtorë të njohurive — shkencëtarë të të dhënave, inxhinierë, dizajnerë grafikë — preferojnë punën hibride, sipas një sondazhi të vazhdueshëm me më shumë se 10,000 punëtorë nga Future Forum.

Lexo edhe: Të bashkohesh me një kompani nga distanca? Ja se si të lidheni me kolegët tuaj 

Zyrat bosh

Vetëm 19% e drejtuesve punojnë nga zyra pesë ditë në javë, krahasuar me 35% të joekzekutivëve, zbuloi “Future Forum”. Ata që janë në zyrë me kohë të plotë raportojnë nivele më të larta stresi dhe ankthi dhe më shumë se gjysma do të preferonin të punonin në mënyrë fleksibël të paktën një pjesë të kohës.

Shefi ekzekutiv i Tesla-s nuk e preferon këtë. Në memorandumin e tij të kthimit në zyrë, Musk tha se Tesla do të kishte “falimentuar shumë kohë më parë” nëse “nuk do të kishte jetuar kaq shumë në fabrikë — në mënyrë që ata që ishin në linjë të më shihnin duke punuar së bashku me ta”.

Ai gjithashtu përqeshi kompanitë me politika më fleksibël në vendin e punës, duke thënë se “kur ishte hera e fundit që ata kanë sjellë një produkt të shkëlqyeshëm? Ka kaluar goxha kohë.”

Pandemia nxori në pah se sa e varur është shoqëria nga prania fizike e punëtorëve me jakë blu në spitale, fabrika të paketimit të mishit dhe dyqane ushqimore. Ideja e punonjësve me jakë të bardhë që hyjnë në mënyrë të sigurt në shtëpi, ndërsa punonjësit me pagë më të ulët rrezikuan shëndetin e tyre për t’u paraqitur personalisht, ka qenë një burim i shtuar pakënaqësie në një ekonomi tashmë të stresuar të SHBA-së.

Lexo edhe: 5 strategji që punonjësit tuaj, qoftë nënat apo anëtarët e tjerë nga stafi, të mos japin dorëheqjen

Musk sfidon rivalët automobilistikë

Detyrimi i punës në zyrë të Musk është në kontrast me disa rivalë të industrisë së automjeteve. Ford Motor në prill miratoi një model “hibrid fleksibël” ku disa punonjës me rrogë vijnë kryesisht për punë bashkëpunuese dhe më pas punojnë nga shtëpia. General Motors ka një strategji “punoni siç duhet” që lejon punonjësit e vijës së parë të identifikohen nga distanca, në vend që të vijnë çdo ditë. Mitsubishi Motors North America u ofron punonjësve të saj të korporatës mundësinë për të punuar nga shtëpia gjatë gjithë kohës.

Largimi i Musk për punën në distancë, të cilin ai e hodhi poshtë si diccka të “shtirur”, ilustron një perceptim të zakonshëm midis shefave se punëtorët në distancë nuk janë aq produktivë, novatorë apo bashkëpunues sa ata në zyrë.

Shefi ekzekutiv i Goldman Sachs Group, David Solomon vitin e kaluar e quajti punën në distancë një “gabim”, ndërsa CEO i Morgan Stanley James Gorman shprehu zhgënjimin që njujorkezët po vizitonin restorantet e qytetit, por po shmangnin zyrat e tyre.

Hulumtimet nga Nicholas Bloom në Universitetin e Stanfordit dhe akademikë të tjerë kanë treguar se punonjësit në distancë janë po aq produktivë dhe zakonisht më të kënaqur sesa punonjësit e zyrës.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0