Musk thotë se implanti i ardhshëm i trurit Neuralink pritet së shpejti, pavarësisht problemeve me pacientin e parë - Business Magazine Albania

Musk thotë se implanti i ardhshëm i trurit Neuralink pritet së shpejti, pavarësisht problemeve me pacientin e parë

Neuralink

Elon Musk ka thënë se startup-i i tij i teknologjisë së trurit Neuralink shpreson të implantojë sistemin e tij në një pacient të dytë njerëzor brenda “javës së ardhshme, apo më shumë”. Ekzekutivët thanë gjithashtu se kompania po bën ndryshime për të adresuar problemet e harduerit që hasi me pjesëmarrësin e saj të parë.

Neuralink po ndërton një ndërfaqe tru-kompjuter, ose një BCI, që synon të ndihmojë pacientët duke përdorur teknologjinë përparimtare të kontrollit të paralizës. Sistemi i parë i kompanisë, i quajtur Telepatia, përfshin 64 “fije” që futen direkt në tru. Fijet janë më të holla se flokët e njeriut dhe regjistrojnë sinjale nervore përmes 1024 elektrodave, sipas  faqes së internetit të Neuralink.

BCI-të janë studiuar në akademi për dekada, dhe disa kompani të tjera duke përfshirë Synchron, Paradromics dhe Precision Neuroscience po zhvillojnë sistemet e tyre. Asnjë kompani BCI nuk ka marrë miratimin nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave për të komercializuar pajisjet e saj.

Në një transmetim të drejtpërdrejtë me drejtuesit e Neuralink, Musk tha se kompania shpreson të implantojë pajisjen e saj në “shifrat e larta njëshifrore” të pacientëve këtë vit. Nuk është e qartë se kur dhe ku do të zhvillohen këto procedura.

Një zëdhënës i Neuralink nuk ishte menjëherë i disponueshëm për koment.

Në janar, Neuralink implantoi BCI-në e saj në pacientin e saj të parë njerëzor , 29-vjeçarin Noland Arbaugh, në Institutin Neurologjik Barrow në Phoenix, si pjesë e një studimi klinik të miratuar nga FDA.

Neuralink tha në një postim në blog  se operacioni shkoi “jashtëzakonisht mirë”. Megjithatë, në javët pas procedurës, Neuralink tha se disa fije nga implanti u tërhoqën nga truri i Arbaugh. Kompania thuhet se ka konsideruar heqjen e implantit, por problemi nuk ka paraqitur një rrezik të drejtpërdrejtë për shëndetin dhe sigurinë e pacientit, sipas The Wall Street Journal.

Musk dhe drejtuesit e Neuralink në transmetimin e drejtpërdrejtë thanë se vetëm rreth 15% e kanaleve në implantin e Arbaugh janë funksionale. Megjithatë, ai përdor BCI për të parë video, për të lexuar dhe luajtur shah dhe lojëra të tjera video, deri në 70 orë në javë.

Për implantet e ardhshme, kompania tha se po punon për të zbutur tërheqjen dhe për ta matur atë më nga afër. Presidenti i Neuralink DJ Seo tha se një mënyrë që planifikon ta bëjë këtë është duke skalitur sipërfaqen e kafkës për të minimizuar boshllëkun nën implant.

Neuralink gjithashtu planifikon të fusë disa fije më thellë në indin e trurit dhe të gjurmojë se sa lëvizje ndodh, sipas transmetimit të drejtpërdrejtë të kompanisë. Dr. Matthew MacDougall, kreu i neurokirurgjisë në Neuralink, tha se do të futë fije “në një shumëllojshmëri thellësish” tani që e di se tërheqja është një mundësi.

“FDA do të vazhdojë të monitorojë sigurinë e atyre që janë regjistruar në studim për pajisjen e implantit të Neuralink përmes raporteve të rregullta të kërkuara”, tha një zëdhënës i FDA në një deklaratë.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0