Mungesa e fuqisë punëtore/ Bizneset duhet të dalin nga ‘zona e rehatisë’. Koha për të parë profesionistë në industri të ndryshme - Business Magazine Albania

Mungesa e fuqisë punëtore/ Bizneset duhet të dalin nga ‘zona e rehatisë’. Koha për të parë profesionistë në industri të ndryshme

Nëse jeni duke luftuar për të plotësuar vendet e punës, merrni parasysh të kontaktoni punëtorët në industri të ndryshme nga tuajat.

Sipas indeksit të fundit të besimit të fuqisë punëtore të LinkedIn, 59 përqind e punëtorëve ose po kërkojnë në mënyrë aktive të ndryshojnë industri ose po mendojnë ta bëjnë këtë, bazuar në 4,873 të anketuar nga 9 tetori deri më 22 tetor. Pse? Paga më e mirë, sipas 54 për qind e të anketuarve. Por shumë njerëz (48 përqind) shprehin interes për të gjetur një punë që përputhet më mirë me vlerat e tyre dhe shumë (44 përqind) duan më shumë mundësi për të përparuar në rolet e tyre.

Ky është një tjetër aspekt i Dorëheqjes së Madhe, pasi gjithnjë e më shumë punëtorë rishikojnë marrëdhëniet e tyre me punën, duke i çuar ata në dorëheqjen masive. Punonjësit kanë shumë pushtet në tregun e punës për momentin, veçanërisht pasi punësimi është rritur. Sipas raportit të Byrosë së Statistikave të Punës të publikuar sot, ekonomia e SHBA-së shtoi 531,000 vende pune në listën e pagave jo-bujqësore në tetor. Bizneset vazhdojnë të përballen me konkurrencë të lartë për punëtorët: Shkalla e papunësisë në SHBA ra në 4.6 për qind nga 4.8 për qind. Amerikanët po kthehen në punë, por ata po tregohen më selektivë jo vetëm për punëdhënësit e tyre, por edhe për kompensimin e tyre. Raporti i tetorit të punës tregoi gjithashtu se pagat u rritën nga viti në vit me 0.35 përqind, pak më pak se 0.6 përqind e shtatorit.

Sipas Raportit Kombëtar të Punësimit të ADP-së më të fundit, 459,000 vende pune iu shtuan sektorit të ofrimit të shërbimeve në tetor (krahasuar me 113,000 në sektorin e prodhimit të mallrave). Vetëm industria e mikpritjes shtoi 185,000 vende pune. Nëse drejtoni një restorant, hotel dhe biznese të tjera të përqendruara në shërbime, tani mund të jetë koha për të parë jashtë rrezes tuaj të zakonshme të punësimit për njerëzit që ju nevojiten — dhe madje mendoni të rrisni pagat më shumë nëse mundeni.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0