Mundësi shkëmbimi mes shkollave të mesme në Ballkanin Perëndimor - Business Magazine Albania

Mundësi shkëmbimi mes shkollave të mesme në Ballkanin Perëndimor

Mundësi shkëmbimi

Në javën e Europës 2021 u lancua projekti “Skema e Shkëmbimit të Shkollave të Ballkanit Perëndimor”. GJatë eventit në Shtëpinë e Evropës në Tiranë u theksua se projekti do të lidhë shkollat ​​e Ballkanit Perëndimor dhe do të lehtësojë shkëmbimin e të rinjve. Ai do të kontribuojë në rritjen e aftësive dhe njohurive të të rinjve në Ballkanin Perëndimor duke përmirësuar sistemet e arsimit dhe duke promovuar bashkëpunimin në rajon. Ai gjithashtu do të forcojë kapacitetet e RYCO dhe të krijojë një skemë rajonale të shkëmbimit të shkollave.

Projekti bashkëfinancohet nga Bashkimi Evropian (4.5 milion €) dhe Qeveria Federale Gjermane (1 milion €) dhe do të zbatohet nga Zyra Rajonale e Bashkëpunimit Rinor (RYCO) dhe Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH në tre vitet e ardhshme.

Ambasadori i BE në Shqipëri z. Luigi Soreca dhe Ambasadori gjerman në Shqipëri z.Peter Zingraf thanë se shkëmbimet e të rinjve kanë një rol jetësor në proceset e pajtimit rajonal.

Sipas z. Soreca, “BE do të vazhdojë të kërkojë çdo mundësi për të dëgjuar të rinjtë dhe për t’i mbështetur ata në rajon, me një fokus të veçantë në bashkëpunimin, arsimin dhe punësimin.”

Ndërsa ambasadori gjerman theksoi se, “Për Gjermaninë, RYCO është një rezultat i rëndësishëm dhe shumë i prekshëm i afrimit të rajonit, veçanërisht në kuadrin e Procesit të Berlinit. Nga historia jonë dhe procesi i pajtimit me fqinjët tanë francezë, ne e dimë se sa e rëndësishme është që të rinjtë me prejardhje të ndryshme të takohen, të shkëmbejnë dhe të ndërtojnë së bashku të ardhmen e tyre

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0