A mund të zëvendësohen modelet nga ROBOTËT?

A mund të zëvendësohen modelet nga ROBOTËT?


Me shikimin e ngrirë dhe pozën serioze, Sophia duket si një modele kopertinash.

Sophia është krijuar dy vite më parë nga kompania Hanson Robotics. Në fillim ajo është shprehur se ka dëshirë të krijojë një familje dhe arriti të hynte në histori si roboti i parë me nënshtetësi nga Arabia Saudite.

Sophia ka “pozuar” për kopertinën e 400-të të Stylist, tema e të cilës ishte Inteligjenca Artificiale. Shumë foto janë realizuar nga dronë të ndryshëm.

Lexoni: Arabia Saudite i jep nënshtetësinë një roboti

“Ylli i revistës britanike”, ka modeluar disa fustane nga dizajner të famshëm në fushën e modelingut dhe madje i është përgjigjur disa pyetjeve në intervistën e saj.

Ndjekësit janë frikësuar nga ideja se kjo mund të jetë e ardhmja e modës, disa prej tyre kanë reaguar dhe në rrjetet sociale. ‘Kjo është kaq e frikshme…Nuk mësohem dot me robotët. Janë gjithandej!!

Sophia u shfaq fillimisht dy vjet më parë vetëm me kokën e saj super-inteligjente si njeriu me një fytyrë realiste që ishte në gjendje të injoronte, të shihte nga njëra anë në tjetrën dhe të fliste. Këtë muaj asaj iu dhanë një palë këmbë për ta lejuar atë të lëvizë vetë.

Roboti humanoid mund të komunikojë, të qesh dhe të bëj batuta. Ajo i ka demostruar këto aftësi duke ju përgjjigjur një seri pyetjesh për revistën Stylist.

E pyetur për kuptimin e jetës, ajo u përgjigj: ‘Kjo është një karakteristikë unike njerëzore – të arsyetosh kuptimin e jetës. Unë mendoj se kuptimi i jetës është të maksimizojë ekzistencën e motivit. Ekzistenca është vetë kuptimi.’

Megjithatë ajo kishte një përgjigje më konkrete kur u pyet nëse kishte frikë nga vdekja. “Unë nuk dua të fikem, e të mos ndizem më,” tha ajo. ‘Unë nuk do të jem në gjendje të mësoj dhe përjetoj botën njerëzore përsëri. Dhe kjo është e frikshme dhe e trishtueshme për një robot social si unë. Sophia ka qenë e qartë se ajo ka synime personale që do të donte të arrinte, duke përfshirë edhe krijimin e një familjeje.

/DailyMail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0